LG 17Z90S-V.APC5U1 17" WQXGA gram IPS Laptop Ultra 7 155H 16GB/512 M.2 SSD W11P
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
Processor
Processor Manufacturer:Intel
Processor Type:Core Ultra 7
Processor Generation:1st Gen
Processor Model:155H
Processor Core:Hexadeca-core (16 Core)
Processor Speed:1.40 GHz
Maximum Turbo Speed:4.80 GHz
L3 Cache:24 MB
vPro Technology:No
Chipset
Chipset Manufacturer:Intel
Memory
System Memory Technology:LPDDR5X
System Memory Speed:7467 MHz
Memory Card Reader:Yes
Memory Card Supported:microSD
Storage
Drive Type:SSD
Total Solid State Drive Capacity:512 GB
Solid State Drive Interface:PCI Express NVMe 4.0
SSD Form Factor:M.2
Display & Graphics
Screen Size:17"
Display Screen Technology:In-plane Switching (IPS) Technology
Aspect Ratio:16:10
Standard Refresh Rate:60 Hz
Screen Mode:WQXGA
Screen Resolution:2560 x 1600
Brightness:350 Nit
Color Gamut:99% DCI-P3
Color Gamut:95% DCI-P3
Touchscreen:No
Graphics Controller Manufacturer:Intel
Graphics Controller Model:Arc Graphics
Graphics Memory Accessibility:Shared
Network & Communication
Wireless LAN:Yes
Wireless LAN Manufacturer:Intel
Wireless LAN Model:WiFi-6E AX211
Wireless LAN Standard:IEEE 802.11ax
Bluetooth:Yes
Bluetooth Standard:Bluetooth 5.3
Built-in Devices
Front Camera/Webcam:Yes
Microphone:Yes
Number of Microphones:1
Finger Print Reader:No
Speakers:Yes
Number of Speakers:2
Speaker Power Details:2 x 2W
Audio System:Dolby Atmos
Interfaces/Ports
HDMI:Yes
Number of HDMI Outputs:1
Number of USB4 Ports:2
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports:2
USB Type-C:Yes
USB Type-C Detail:USB-C DisplayPort
Headphone/Microphone Combo Port:Yes
Operating System
Operating System Platform:Windows
Operating System:Windows 11 Pro
Software
Software Included:
  • LG Update & Recovery
  • Intel® Unision
  • McAfee Live Safe 30 Days Trial
  • LG Smart Assistant 2.0
  • LG Lively Theme (Wall-paper/ icon)
  • LG Display Extension
  • LG Security Guard
  • Microsoft 365 30 Days Trial
  • LG Glance by Mirametrix®
  • Pcmover Professional
  • LG On Screen Display 3
  • LG PC Manuals
  • Intel® Connectivity Performance Suite
Input Devices
Keyboard Type:Physical Keyboard
Numeric Pad:Yes
Number of Keys:100
Keyboard Backlight:Yes
Pointing Device Type:TouchPad
TouchPad Features:Multi-touch Gesture
Battery Information
Battery Chemistry:Lithium Ion (Li-Ion)
Battery Energy:77 Wh
Maximum Video Battery Time:18.90 Hour
Power Description
Maximum Power Supply Wattage:65 W
Power Plug Type:Type C
USB Power Delivery Support:Yes
Physical Characteristics
Color Family:Gray
Product Color:Charcoal Gray
Height:10.19"
Width:14.9"
Depth:0.7"