![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Ergotron Antimicrobial Keyboard Wrist Rest, 18"x 3"x 1.25", Black 97-533
General Information
Support your wrists to maintain a neutral position for a healthy computing experience. This rest is completely RoHS compliant, meaning it is as easy on the environment as it is good for your wrists, and it's treated to help protect against microbial hazards in your workspace. |
Product Information
| Features: | Easy to Clean |
| Features: | Antimicrobial |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Height: | 0.91" |
| Width: | 1.38" |
| Length: | 16.54" |
| Weight (Approximate): | 4.80 oz |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Application/Usage: | Keyboard |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 698833013566
- Mfr's Part #: 97-533














Click to enlarge
(0 Ratings) 