![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
TP-Link Gigabit SFP Module, 1000Base-LX Single-Mode Fiber Mini GBIC Module (TL-SM311LS)
General Information
What This Product Does The SM311LS (TL-SM311LS) Fiber Module Cards are introduced to extend transferring distance. Installed in our managed/smart switches, they can extend the distance to even tens of kilometers, which basically satisfy the distance requirement of LAN. Users can choose the fiber modules according to specific demands. |
Technical Information
| Application/Usage: | Data Networking |
| Application/Usage: | Optical Network |
| Features: | Digital Diagnostics Monitoring Interface (DDMI) |
Interfaces/Ports
| Total Number of Ports: | 1 |
| Connector Type: | LC |
| Interfaces/Ports Details: | 1 x LC 1000Base-LX Duplex Network |
Media & Performance
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported: | Single-mode |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Network Technology: | 1000Base-LX |
| Maximum Distance Supported: | 20 km |
| Maximum Data Transfer Rate: | 1.25 Gbit/s |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature: | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature: | 158°F (70°C) |
Physical Characteristics
| Form Factor: | Hot-pluggable |
| Form Factor: | Hot-swappable |
| Height: | 0.5" |
| Width: | 2.2" |
| Depth: | 0.6" |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Compatibility: | MSA Compliant |
| Country of Origin: | China |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 840460605168
- Mfr's Part #: SM311LS














Click to enlarge
(0 Ratings) 