![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
SanDisk High Endurance 256 GB Class 10/UHS-I U3 microSDXC
Worry-Free Recording When You Need It Designed to record for up to 20,000 hours, the SanDisk® High Endurance microSD™ card gives you the peace of mind that your dash cam, home monitoring or security system will capture crucial footage when it happens, recording and re-recording worry-free. It's built tough too-ready to record in extreme heat or freezing cold, and it's shockproof, waterproof and x-ray proof. It's also rated Class 10, U3 and V30 so it has the speed you need to record in Full HD or 4K. Capacities of up to 256GB let you record and save more video, and read speeds of up to 100MB/s let you transfer that footage fast. Product Details Perfect for your dash cam or home monitoring system High endurance lets you record and re-record Record and save more Handles harsh conditions Record in full HD or 4K Save time with fast backups |
| Storage Capacity: | 256 GB |
| Maximum Read Speed: | 100 MB/s |
| Maximum Write Speed: | 40 MB/s |
| Speed Class Rating: | Class 10/UHS-I (U3) |
| Width: | 0.4" |
| Thickness: | 40.2 mil |
| Length: | 0.6" |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance: | Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS) |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Origin: | China |
| Limited Warranty: | 2 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 619659173227
- Mfr's Part #: SDSQQNR-256G-GN6IA


















(0 Ratings) 