APC 3000VA/2700W Smart-UPS Rackmount w Smart Connect Battery BU & Surge Protect
Qty:
  • Thumbnail 1 of 3
  • Thumbnail 2 of 3
  • Thumbnail 3 of 3
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
From the Manufacturer|Powered by  Webcollage
Thank You Is the information in this section helpful? Yes / No
Overview
  • Smart-UPS 3000VA with APC SmartConnect
    Reliable Backup Power and Protection for Your Valuable IT Equipment
    • 3000VA / 2700W Battery Backup Uninterruptible Power Supply (UPS)
    • 10 Total Battery Backup & Surge Protected Outlets
Next Generation of Smart-UPS
  • An Overview of Smart-UPS and the SmartConnect App
Features of SMT3000RM2UC
Why use APC SmartConnect?
  • Secure, remote monitoring
  • Proactive lifecycle alerts
  • Cloud enabled as standard
  • Simple to Use Interface
Getting Started is Easy
FAQ
  • Who are Connected Smart-UPS for?
    Is APC SmartConnect compatible with RMMs?
    What if I need a solution for an environment with more than 25 racks?
    What do switchable outlet groups allow me to do?
    Does this UPS come with PowerChute software?
Compare APC Smart-UPS
General Information
More from the Manufacturer
Technical Information
Plug/Connector Type:NEMA L5-30P
Receptacle Type:NEMA L5-30P
Receptacle Detail:2 x NEMA 5-20R
Receptacle Detail:6 x NEMA 5-15R
Number of Battery & Surge Outlets:8
Cord Length:8 ft
Transfer Time:10 ms
Phase:Single Phase
Power Description
Load Capacity (VA):2880 VA
Load Capacity (Watt):2700 W
Input Voltage:120 V
Input Voltage Range:75 V AC - 154 V AC
Output Voltage:120 V AC
Waveform Type:Sine Wave
Surge Energy Rating:459 J
Battery Information
Battery Chemistry:Lead Acid
Backup/Run Time (Full Load):2.80 Minute
Typical Battery Recharge Time:3 Hour
Hot Swappable:Yes
Physical Characteristics
Color Family:Black
Product Color:Black
Height:3.4"
Width:17"
Depth:26.9"
Rack Height:2U
Form Factor:Rack-mountable
Mounting Preference:Lower
Mounting Location:Front
Weight (Approximate):97.62 lb
Miscellaneous
For Country/Region:United States
Package Contents:
  • Smart-UPS 3000VA LCD RM 2U 120V with SmartConnect