![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Manhattan 4-Port HDMI Splitter with Built-In Booster
General Information
| Easily distribute a single Ultra High-Definition signal to multiple displays The Manhattan 4-Port HDMI Splitter with built-in booster streams a 4K HDMI signal from a single UHD source to up to four Ultra HD displays. Best Possible Image Quality and Easy Installation Full compliance with HDMI and HDCP 1.3 ensures the Manhattan 4-Port HDMI Splitter provides nothing short of high-quality performance and reliability. It delivers cinematic 4K resolution and supports 3D video, Deep Color, as well as LPCM, DTS and Dolby TrueHD audio. Quickly connect HDMI cables (not included) and the power supply - no software or hardware configuration or complicated settings required. |
Video
| Maximum Video Resolution: | 4096 x 2160 |
| Maximum Video Bandwidth: | 340 MHz |
Interfaces/Ports
| HDMI In: | Yes |
| HDMI Out: | Yes |
| Number of HDMI Inputs: | 1 |
| Number of HDMI Outputs: | 4 |
Power Description
| Input Voltage: | 5 V DC |
Physical Characteristics
| Product Material: | Plastic |
| Height: | 0.8" |
| Width: | 5.6" |
| Depth: | 2.1" |
| Weight (Approximate): | 10.58 oz |
Miscellaneous
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 766623207515
- Mfr's Part #: 207515



















(0 Ratings) 