APC Back-UPS CS 500VA Tower UPS - 500VA/300W
Qty:
  • Thumbnail 1 of 1
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
From the Manufacturer|Powered by  Webcollage
Thank You Is the information in this section helpful? Yes / No
Overview
  • Back-UPS BK500BLK
    • 6 total outlets – 3 battery backup, 3 surge only outlets
    • ENERGY STAR® certified
Product Features
  • Battery Backup Keeps Critical Components Running
  • Protection from Dangerous Surges and Spikes
  • Prevent Data Corruption with PowerChute Software
  • Phone and Network Data Line Surge Protection
  • ENERGY STAR Certified for Energy Efficiency
  • Warranty and Equipment Protection Policy
  • Package Contents
Back-UPS Comparison
Technical Specifications
  • Output
    • Output Power Capacity: 300 Watts / 500 VA
    • Max Configurable Power: 300 Watts / 500 VA
    • Nominal Ouput Voltage: 120V
    • Outpout Frequency (sync to mains): 50/60Hz +/- 3Hz
    • Topology: Standby
    • Waveform Type: Stepped approximation to a sinewave
    • Output Connections: (3) NEMA 5-15R (Battery Backup), (3) NEMA 5-15R (Surge Protection)
  • Input
    • Nominal Input Voltage: 120V
    • Input Frequency: 50/60Hz +/- 3Hz (auto sensing)
    • Input Connections: NEMA 5-15P
    • Cord Length: 1.83 meters
    • Input Voltage Range for Main Operations: 98 - 140V
  • Batteries & Runtime
    • Battery Type: Maintenance-free sealed Lead-Acid battery with suspended electrolyte : leakproof
    • Typical Recharge Time1 : 16 hour(s)
    • RBC Quantity: 1
  • Communications & Management
    • Interface Port(s): USB
  • Surge Protection & Filtering
    • Surge Energy Rating: 480 Joules
    • Data Line Protection: Analog phone line for phone/fax/modem/DSL (RJ-11 connector)
  • Physical
    • Maximum Height: 6.50 in
    • Maximum Width: 3.60 in
    • Maximum Depth: 11.20 in
    • Net Weight: 13.80 lbs
    • Shipping Weight: 15.30 lbs
    • Shipping Height: 10.35 in
    • Shipping Width: 6.89 in
    • Shipping Depth: 14.06 in
    • Color: Beige
  • Conformance
  • Sustainable Offer Status
    • RoHS: Compliant
    • REACH: Contains no SVCHCs
General Information
More from the Manufacturer
Technical Information
Plug/Connector Type:NEMA 5-15P
Receptacle Type:NEMA 5-15P
Receptacle Detail:3 x NEMA 5-15R
Receptacle Detail:3 x NEMA 5-15R Surge
Number of Battery & Surge Outlets:6
Dataline Protection:RJ-11
Cord Length:6 ft
Phase:Single Phase
Power Description
Load Capacity (VA):500 VA
Load Capacity (Watt):300 W
Input Voltage:120 V
Output Voltage:120 V AC
Waveform Type:Stepped Approximated Sine Wave
Surge Energy Rating:480 J
Interfaces/Ports
USB:Yes
Battery Information
Battery Characteristics:Spill-proof, Maintenance-free
Battery Chemistry:Lead Acid
Backup/Run Time (Full Load):3 Minute
Backup/Run Time (Half Load):15 Minute
Typical Battery Recharge Time:8 Hour
Physical Characteristics
Color Family:Black
Product Color:Black
Height:6.5"
Width:3.6"
Depth:11.2"