Asus PB60 PB60-B7560ZC Desktop Computer Intel Core i7 16 GB 512 GB SSD Mini PC Black Intel Chip Windows 10 Pro Intel HD Graphics DDR4 SDRAM 90 W PB60B7560ZC
General Information
Solid reliability for your business
Performance | Desktop-grade performance, slim style
Powered by 8th Gen Intel® Core™ i5 and i7 processors, ASUS Mini PC PB60V delivers up to 30% better performance than previous generation processors to handle intensive computing tasks. Support for Intel® vPro™ technology offers easier, more efficient remote IT management, reducing total cost of ownership, while providing enhanced security. Up to 32GB of fast DDR4 2400MHz memory ensures smooth multitasking, and a dual-storage design with one M.2 PCIe 3.0 x4 SSD and one 2.5-inch HDD provides the perfect mix of fast data transfers and high storage capacity.
Performance | High-speed data performance and large storage capacities
Design | Versatile, space-saving design
Design | Stackable, modular design for added functionality
Connectivity | Comprehensive connectivity
Productivity | Stunning 4K UHD resolution and three-display support
ASUS Mini PC PB60V comes equipped with integrated Intel® UHD Graphics to display videos and images in stunning 4K UHD resolution. With DisplayPort, 60Hz HDMI and a configurable port, PB60V lets you extend your workspace across up to three displays - seven displays with an optional graphics module - for more efficient and comfortable productivity.
Processor
Processor Manufacturer:Intel
Processor Type:Core i7
Chipset
Chipset Manufacturer:Intel
Memory
Standard Memory:16 GB
Maximum Memory Supported:32 GB
Memory Technology:DDR4 SDRAM
Intel Optane Memory Ready:Yes
Storage
Drive Type:SSD
Total Solid State Drive Capacity:512 GB
Solid State Drive Interface:PCI Express 3.0 x4
Display & Graphics
Graphics Controller Manufacturer:Intel
Graphics Controller Model:HD Graphics
Graphics Memory Technology:DDR4 SDRAM
Graphics Memory Accessibility:Shared
Network & Communication
Ethernet Technology:Gigabit Ethernet
Interfaces/Ports
HDMI (Rear):Yes
Total Number of USB Ports:8
Number of USB 2.0 Ports (Rear):2
Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Front):4
Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Rear):1
USB Type-C (Front):Yes
USB Type-C Detail:1x USB 3.1Gen 1 Type-C
Number Of Ethernet Ports:1
Number of DisplayPort Outputs (Rear):1
DisplayPort (Rear):Yes
Operating System
Operating System Platform:Windows
Operating System:Windows 10 Pro
Power Description
Maximum Power Supply Wattage:90 W
Physical Characteristics
Color Family:Black
Product Color:Black
Form Factor:Mini PC
Height:1.3"
Width:6.9"
Depth:6.9"