Cisco ME1200 Ethernet Access Device with AC Power ME12004SA
General Information
Product Overview
  • Cisco ME 1200-4S-A Ethernet Access Device with an AC power supply, two RJ45 Gigabit Ethernet interfaces, four Fiber Gigabit Ethernet interfaces, and a 12V power input for redundant optional backup power.
Interfaces/Ports
Total Number of Network Ports:2
Uplink Port:No
Modular:Yes
Stack Port:No
Port/Expansion Slot Details:4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot
Port/Expansion Slot Details:2 x Gigabit Ethernet Network
Media & Performance
Media Type Supported:Twisted Pair
Media Type Supported:Optical Fiber
Ethernet Technology:Gigabit Ethernet
Network Technology:10/100/1000Base-T
Network Technology:1000Base-X
I/O Expansions
Total Number of Expansion Slots:4.0
Expansion Slot Type:SFP
Shared SFP Slot:No
Number of SFP Slots:4
Network & Communication
Layer Supported:2
Management & Protocols
Manageable:Yes
Power Description
Power Source:Power Supply
Redundant Power Supply Supported:Yes
Physical Characteristics
Compatible Rack Unit:1U
Form Factor:Rack-mountable
Form Factor:Desktop
Form Factor:Wall Mountable
Height:1.8"
Width:10.6"
Depth:7.1"