Ergotron SV LiFe Replacement Battery 97618
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
Lithium Iron Phosphate (LiFe) replacement battery for StyleView Carts with LiFe power. |
| Application/Usage: | Medical Cart |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Size: | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry: | Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) |
| Battery Capacity: | 45000 mAh |
| Output Voltage: | 12 V |
| Weight (Approximate): | 11.40 lb |
| Package Contents: | - SV LiFe Replacement Battery
- Communication Cable
- Cable Ties
|
| Compatibility: | Ergotron Products: - StyleView Cart with LCD Pivot, LiFe Powered (dark grey)
- StyleView Laptop Cart, LiFe Powered
- StyleView Laptop Cart, LiFe Powered, with Drawers
- StyleView LCD Cart, LiFe Powered
- StyleView Electric-Lift LCD Cart, LiFe Powered
- StyleView LCD Cart, LiFe Powered, with Drawers
- StyleView Electric-Lift LCD Cart, LiFe Powered, with Drawers
|
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmental Compliance: | Battery Directive |
| Limited Warranty: | 5 Year |
| Additional Warranty Information: | Warranty: Five years with conditions set by original manufacturer-see original manufacturer's warranty for details |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
Special Order Item
This item ships directly from the manufacturer and is not stocked in our warehouse. If stock is available at the manufacturer, the item will ship directly to you, usually within 7 - 15 business days.
Once the order has been sent to the manufacturer it can no longer be canceled.
If payment is made via credit card it will be charged before the order is sent to the manufacturer.
You must contact the manufacturer directly regarding returns and defective items.
We will contact you by email if the item is sold out or backordered (and we were unable to update the site before you placed the order) or if the item will be delayed longer than expected.
We have no control over the speed of the manufacturer's order processing, or whether they will honor your request to ship the item by any particular method.
- UPC:
698833019469
- Mfr's Part #:
97-618