Ergotron Zip12 Charging Wall Cabinet US/CA/MX DM1210061
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
Power up! This slim storage enclosure is perfect for charging and securing up to 12 tablets and Chromebooks. It's designed to be compatible with a wide variety of manufacturers like Microsoft, Samsung, Apple, Lenovo, HP, Dell, Amazon, Asus, Acer and many others. Features include a space-saving profile and easy device access with Show & Stow™ technology. |
| Number of Devices Supported: | 12 |
| Minimum Screen Size Supported: | 11.60" |
| Maximum Screen Size Supported: | 12" |
| Minimum Load Capacity: | 3 lb |
| Maximum Load Capacity: | 44.40 lb |
| Application/Usage: | Storage |
| Application/Usage: | Tablet |
| Application/Usage: | Notebook |
| Application/Usage: | Chromebook |
| Application/Usage: | Classroom |
| Mount Function: | Wall Mount |
| Features: | Ventilated |
| Features: | Space Saving Design |
| Features: | Storage Space |
| Features: | Sliding Door |
| Features: | Easy to Install |
| Features: | Charge Function |
| Color Family: | Dual Color |
| Product Color: | Black |
| Product Color: | Silver |
| Form Factor: | Wall Mountable |
| Placement Supported: | Wall |
| Height: | 35.60" |
| Width: | 26.40" |
| Depth: | 5.90" |
| Weight (Approximate): | 60.40 lb |
| Package Contents: | - Charging and Storage Cabinet
- Wall-Mounting Bracket
- Mounting Hardware for Wood Stud, Concrete, and Hollow-Wall Installation
- Installation Template
- 6-Foot (1.8 m) Power Cord
- Key
|
| Compatibility: | Apple - iPad 8th Generation |
| UL Listed: | Yes |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Limited Warranty: | Lifetime |
| Additional Warranty Information: | - Limited lifetime for the frame
- Five years for other mechanical components
- Three years for electrical components
- One year for cables
|
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
Special Order Item
This item ships directly from the manufacturer and is not stocked in our warehouse. If stock is available at the manufacturer, the item will ship directly to you, usually within 7 - 15 business days.
Once the order has been sent to the manufacturer it can no longer be canceled.
If payment is made via credit card it will be charged before the order is sent to the manufacturer.
You must contact the manufacturer directly regarding returns and defective items.
We will contact you by email if the item is sold out or backordered (and we were unable to update the site before you placed the order) or if the item will be delayed longer than expected.
We have no control over the speed of the manufacturer's order processing, or whether they will honor your request to ship the item by any particular method.
- UPC:
698833050301
- Mfr's Part #:
DM12-1006-1