![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Tripp Lite Series Slat Rail with Posts for Slat Wall System, 40 in, TAA
Provides Multiple Mount Options for Your Flat-Screen TV or Monitor This 40-inch (102-centimeter) slat rail with clamps and posts allows mounting of multiple displays simultaneously. It's ideal for workplaces, including office, hybrid and work-from-home environments. Your monitors are elevated above the desktop, which frees up precious workspace. You can also slide the monitors along grooves and then adjust the viewing angle for optimal ergonomics. Grooves on both sides of the slat rail accommodate independently adjustable monitor setups when desks are pushed together back-to-back. Innovative Slat Wall System with 5 Components The stylish aluminum DMSWKITTAA features side posts that clamp firmly to the edge of a flat desktop or table surface from 1.18 in. to 3.78 in. thick. In addition to the DMSWKITTAA, this slat wall system also has options for an additional slat rail for mounting more displays (DMSWSLATTAA) and three VESA-compliant monitor mounts (DMSW1332STAA, DMSW1332MTAA and DMSW1332LTAA), all sold separately. TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases The DMSWKITTAA is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts. |
| Device Supported: | Monitor |
| Device Supported: | HDTV |
| Device Supported: | Flat Panel Display |
| Device Supported: | TV |
| Maximum Load Capacity: | 33 lb |
| Maximum Screen Size Supported: | 32" |
| Features: | Cable Management |
| Features: | Adjustable Viewing Angle |
| Features: | Ergonomic |
| Height Adjustable: | Yes |
| Minimum Tilt Angle: | -15° |
| Maximum Tilt Angle: | 15° |
| Color Family: | Silver |
| Product Color: | Silver |
| VESA Mount Compatible: | Yes |
| Mounting Pattern: | 100 x 100 |
| Mounting Pattern: | 75 x 75 |
| Product Material: | Aluminum |
| Form Factor: | Desktop |
| Height: | 17.70" |
| Width: | 4.30" |
| Depth: | 3.40" |
| Weight (Approximate): | 18.10 lb |
| Package Contents: |
|
| Application/Usage: | Home |
| Application/Usage: | Slatwall |
| Application/Usage: | Workspace |
| Application/Usage: | Table Top |
| Application/Usage: | Office |
| Assembly Required: | Yes |
| Country of Origin: | Taiwan |
| TAA Compliant: | Yes |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Limited Warranty: | 5 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
Special Order Item
This item ships directly from the manufacturer and is not stocked in our warehouse. If stock is available at the manufacturer, the item will ship directly to you, usually within 7 - 15 business days.
Once the order has been sent to the manufacturer it can no longer be canceled.
If payment is made via credit card it will be charged before the order is sent to the manufacturer.
You must contact the manufacturer directly regarding returns and defective items.
We will contact you by email if the item is sold out or backordered (and we were unable to update the site before you placed the order) or if the item will be delayed longer than expected.
We have no control over the speed of the manufacturer's order processing, or whether they will honor your request to ship the item by any particular method.
- UPC: 037332286468
- Mfr's Part #: DMSWKITTAA



















(0 Ratings) 