APC Back-UPS, 700VA/420W, Floor/Wall Mount, 120V BE700G3
Qty:
  • Thumbnail 1 of 8
  • Thumbnail 2 of 8
  • Thumbnail 3 of 8
  • Thumbnail 4 of 8
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
More from the Manufacturer
Technical Information
AVR:Yes
Plug/Connector Type:NEMA 5-15P
Receptacle Type:USB Type C
Receptacle Type:USB Type A
Receptacle Type:NEMA 5-15R
Receptacle Detail:4 x NEMA 5-15R
Number of Battery & Surge Outlets:4
Number of Surge-only Outlets:2
Cord Length:5 ft
Phase:Single Phase
Application/Usage:Electronic
Application/Usage:Computer
Application/Usage:Network
Application/Usage:Smart Home Device
Application/Usage:Home
Application/Usage:Business
Application/Usage:Entertainment
Application/Usage:Workstation
Surge Suppression:Yes
Features:Audible Alarm
Power Description
Load Capacity (VA):700 VA
Load Capacity (Watt):420 W
Input Voltage:120 V
Output Voltage:120 V AC
Input Frequency:60 Hz
Waveform Type:Stepped Approximated Sine Wave
Surge Energy Rating:490 J
Interfaces/Ports
USB:Yes
Number of USB Ports:2
Battery Information
Battery Chemistry:Lead Acid
Typical Battery Recharge Time:8 Hour
Physical Characteristics
Color Family:Dual Color
Product Color:White
Product Color:Black
Height:3.54"
Width:6.57"
Depth:9.65"