LG Pro Centric LN570H 32LN570HBUA 32" LED-LCD TV HDTV High Dynamic Range HDR Ceramic Black
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
LG Electronics. Manufacturer Part Number: 32LN570HBUA. Brand Name: LG. Product Line: Pro Centric. Product Series: LN570H. Product Model: 32LN570HBUA. Product Name: 32'' LN570H Series HD Pro:Centric Hotel TV. Product Type: LED-LCD TV. [Technical Information] Screen Size Class: 32". Viewable Screen Size: 32". Backlight Technology: LED. Operating System: WebOS 22. Features: Instant On. Remote Jack Pack (RJP). Welcome Screen. Pro:Centric Direct. Pro:Centric. Pro:Centric V. Pro:Idiom Digital Right Management (DRM). Kensington Lock. Miracast Technology. Touchscreen: No. [Video] Digital Tuner: ATSC. ClearQAM. Analog Tuner: NTSC. SECAM. PAL. Video Signal Standard: HDTV. Maximum Resolution: 1366 x 768. Standard Refresh Rate: 60 Hz. Brightness: 240 Nit. Scan Format: 720p. Aspect Ratio: 16:9. High Dynamic Range (HDR): Yes. High Dynamic Range (HDR) Type: HLG. [Audio] Speakers: Yes. Number of Speakers: 2. RMS Output Power: 10 W. Sound System: AI Sound. Number of Audio Channels: 2. [Network & Communication] Wireless LAN: No. Bluetooth: No. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. HDMI Version: HDMI 2.0, HDMI 1.4. Number of HDMI Inputs: 3. Total Number of HDMI Ports: 3. USB: Yes. USB Standard: USB 2.0. Digital Audio Output: Yes. Headphone: No. Network (RJ-45): No. Number of Network (RJ-45) Ports: 1. Number of Digital Audio Optical Output: 1. [Power Description] Input Voltage: 100 V AC. 240 V AC. Input Voltage Range: 100 V AC - 240 V AC. Input Frequency: 50 Hz. 60 Hz. [Energy & Performance] Maximum Operating Power Consumption: 45 W. Energy Consumption per Year: 60 kWh. [Physical Characteristics] Color Family: Black. Product Color: Ceramic Black. VESA Mount Compatible: Yes.
Key item features
- HDMI 2.0
- HDMI 1.4
- AI Acoustic Tuning: No
- Clear Voice: No
- LG Sound Sync: No
- One Touch Sound Tuning: No
- Sound Mode: No
- Global IPTV Support (IPStreaming) :No
- MPEG-2 / MPEG-4 H.264 Decoding :No
- Audio Out (3.5 mm) :Yes (x1)
- AV In (3.5 mm) :Yes (x1)
- DC In :No
- Debug (3.5 mm) :No
- ECI (RJ12) :No
- IR Out :Yes (x1)
- MPI (RJ12) :Yes (x1)
| Screen Size Class: |
32" |
| Viewable Screen Size: |
32" |
| Backlight Technology: |
LED |
| Operating System: |
WebOS 22 |
| Features: |
Instant On |
| Features: |
Remote Jack Pack (RJP) |
Welcome Screen |
Pro:Centric Direct |
Pro:Centric |
Pro:Centric V |
Pro:Idiom Digital Right Management (DRM) |
Kensington Lock |
Miracast Technology |
| Touchscreen: |
No |
| Digital Tuner: |
ATSC |
| Digital Tuner: |
ClearQAM |
| Analog Tuner: |
NTSC |
| Analog Tuner: |
SECAM |
PAL |
| Video Signal Standard: |
HDTV |
| Maximum Resolution: |
1366 x 768 |
| Standard Refresh Rate: |
60 Hz |
| Brightness: |
240 Nit |
| Scan Format: |
720p |
| Aspect Ratio: |
16:9 |
| High Dynamic Range (HDR): |
Yes |
| High Dynamic Range (HDR) Type: |
HLG |
| Speakers: |
Yes |
| Number of Speakers: |
2 |
| RMS Output Power: |
10 W |
| Sound System: |
AI Sound |
| Number of Audio Channels: |
2 |
| Wireless LAN: |
No |
| Bluetooth: |
| HDMI: |
| HDMI Version: |
| Number of HDMI Inputs: |
3 |
| Total Number of HDMI Ports: |
3 |
| USB: |
| USB Standard: |
USB 2.0 |
| Digital Audio Output: |
| Headphone: |
| Network (RJ-45): |
| Number of Network (RJ-45) Ports: |
1 |
| Number of Digital Audio Optical Output: |
| Input Voltage: |
100 V AC |
| Input Voltage: |
240 V AC |
| Input Voltage Range: |
100 V AC - 240 V AC |
| Input Frequency: |
50 Hz |
| Input Frequency: |
60 Hz |
| Maximum Operating Power Consumption: |
45 W |
| Energy Consumption per Year: |
60 kWh |
| Color Family: |
Black |
| Product Color: |
Ceramic Black |
| VESA Mount Compatible: |
| VESA Mount Standard: |
200 x 200 |
| Mount Type: |
Tabletop |
| Height: |
17.36" (441 mm) |
| Width: |
29.09" (739 mm) |
| Depth: |
3.31" (84 mm) |
| Height with Stand: |
19.49" |
| Width with Stand: |
29.09" |
| Depth with Stand: |
9.49" |
| Weight (Approximate): |
10.69 lb (4.85 kg) |
| Weight with Stand (Approximate): |
13.34 lb |
| Shipping Height: |
20.87" |
| Shipping Width: |
35.63" |
| Shipping Depth: |
6.38" |