TP-Link Omada Wireless Bridge 5 GHz Long-Range Indoor/Outdoor Access Point
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| Network Band: | Single Band |
| Frequency Band: | 5 GHz |
| Indoor/Outdoor: | Indoor/Outdoor |
| Wireless Transmission Speed: | 867 Mbit/s |
| MIMO Technology: | Yes |
| Beamforming Technology: | Yes |
| Data Encryption: | Yes |
| Encryption Standard: | WPA3-Personal |
| Encryption Standard: | WPA3-ENT |
| Encryption Standard: | WPA2-PSK |
| Encryption Standard: | WPA2-ENT |
| Encryption Standard: | WPA-PSK |
| Encryption Standard: | WPA-ENT |
| Ingress Protection (IP) Rating: | IP65 |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 3 |
| PoE PD Port: | Yes |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Communication Protocols: | SNMPv1/v2c/v3 |
| Communication Protocols: | SSH |
| Communication Protocols: | NTP |
| Communication Protocols: | RADIUS |
| Form Factor: | Pole-mountable |
| Antenna Form Factor: | Internal |
| Height: | 2.4" |
| Depth: | 3.1" |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- UPC:
840030709159
810142823388
- Mfr's Part #:
EAP215-BRIDGE KIT
EAP215-BRIDGE KIT