Targus Kids Antimicrobial Case for iPad/iPad Air 10.9"-11" THD96405GL
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
Sticky, slippery fingers are no match for the Targus® Kid's Antimicrobial Case for iPad® A16 (11thgen) 11-inch, iPad Air® 11-inch (M4, M3, M2), iPad® 10.9-inch (10th gen), iPad Air® 10.9-inch (5th and 4th gen), and iPad Pro® 11-inch (4th, 3rd, 2nd, and 1st gen). With military-grade drop protection for drops up to 6 feet (1.8 meters), this case is engineered for maximum durability wherever your little one totes their tablet. A convenient carry handle doubles as a stand, so children can grab and go or set it and stand it for their viewing preference. Precision cutouts give full access to controls, ports, and cameras, so it's easy to enjoy their favorite tunes, check out an app, or join in on their latest virtual class without missing a beat. As an additional benefit, this case features Targus DefenseGuard® Antimicrobial Protection, which helps to create a cleaner surface by preventing the growth of microorganisms, and works continuously for the life of the product. More from the Manufacturer |
| Style: | Folio |
| Carrying Options: | Handle |
| Case Features: | Multiple Viewing Angle |
| Case Features: | Non-toxic |
| Case Features: | Antimicrobial Protection |
| Case Features: | Built-in Kickstand |
| Case Features: | Pencil Holder |
| Minimum Screen Size Supported: | 10.9" |
| Maximum Screen Size Supported: | 11" |
| Rugged: | Yes |
| Color Family: | Green |
| Product Color: | Teal |
| Product Material: | Ethylene Vinyl Acetate (EVA) |
| Product Material: | Foam |
| Durability: | Drop Resistant |
| Durability: | Bump Resistant |
| Durability: | Impact Resistant |
| Durability: | Bacterial Resistant |
| Withstand Drop Height: | 72" |
| Height: | 11.8" |
| Width: | 10.9" |
| Depth: | 0.9" |
| Weight (Approximate): | 11.64 oz |
| Application/Usage: | Tablet |
| Compatibility: | Apple - iPad 11-inch (11th Gen) , iPad Air 11-inch (M4, M3, M2), iPad 10.9-inch (10th Gen), iPad Air 10.9-inch (5th and 4th Gen), and iPad Pro 11-inch (4th, 3rd, 2nd, and 1st Gen) |
| Brand Compatibility: | Apple |
| Tablet Model Compatibility: | iPad Air 11 (2024) |
| Tablet Model Compatibility: | iPad Air 11 (2025) |
| Tablet Model Compatibility: | iPad Air 11 (2026) |
| Tablet Model Compatibility: | iPad (10th Generation) |
| Tablet Model Compatibility: | iPad (11th Generation) |
| Tablet Model Compatibility: | iPad Air (4th Generation) |
| Tablet Model Compatibility: | iPad Air (5th Generation) |
| Tablet Model Compatibility: | iPad Pro |
| Tablet Model Compatibility: | iPad Pro (2nd Generation) |
| Tablet Model Compatibility: | iPad Pro (3rd Generation) |
| Tablet Model Compatibility: | iPad Pro (4th Generation) |
| TAA Compliant: | No |
| Limited Warranty: | Lifetime |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC:
092636367701
- Mfr's Part #:
THD96405GL