Alogic DX2 Dual 4K Display Universal Docking Station 100W Power DUPRDX2100
Qty:
  • Thumbnail 1 of 1
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Immersive Dual 4K
Keep your Laptop Charged
When you have a lot going on, so does the DX2. It fast-charges laptops with up to 100W of power, supports up to two displays, and delivers connectivity for standard peripherals including Ethernet, audio/microphone jack and USB accessories. All at the same time.
A Universal Dock
Technical Information
Connectivity Technology:Wired
Device Supported:Notebook
Number of Displays Supported:2
Screen Mode Supported:4K
Supported Resolutions:5120 x 2880
Supported Resolutions:3840 x 2160
Network & Communication
Ethernet Technology:Ethernet
Interfaces/Ports
Host Interface:USB Type A
Host Interface:USB Type C
USB Type-A:Yes
Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports:3
USB Type-C:Yes
Number of USB 3.1 Gen 2 Type-C Ports:1
Network (RJ-45):Yes
Number of RJ-45 Ports:1
Headphone/Microphone Combo Port:Yes
USB Power Delivery:100W
Software
Operating System Supported:Windows
Operating System Supported:macOS
Operating System Supported:ChromeOS
Power Description
Maximum Power Supply Wattage:100 W
Physical Characteristics
Color Family:Dual Color
Product Color:Black
Product Color:Space Gray
Form Factor:Desktop
Height:0.26"
Width:7.48"
Depth:3.54"
Weight (Approximate):1.18 lb
Miscellaneous
Package Contents:
  • DX2 Dual 4K Display Universal Docking Station - with 100W Power Delivery
  • 1 x USB-C Cable
  • 1 x 100W AC Power Adapter