Alogic MX2 USB-C 100w Dual DisplayPort Alt Mode Docking Station DUPRMX2100
Qty:
  • Thumbnail 1 of 1
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
SIMPLIFIED CONNECTIVITY -DP Alt. Mode Technology
SINGLE 5K DISPLAY WITH MAC
DUAL 4K DISPLAY WITH WINDOWS
Windows users can plug into the MX2 to run up to two ultra-polished external displays.
Technical Information
Connectivity Technology: Wired
Device Supported: Notebook/Desktop PC
Number of Displays Supported: 2
Screen Mode Supported: 4K
Screen Mode Supported: 5K
Supported Resolutions: 3840 x 2160
Supported Resolutions: 5120 x 2880
Network & Communication
Ethernet Technology: Ethernet
Interfaces/Ports
Host Interface: USB Type C
Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports: 3
Number of USB 3.1 Gen 2 Type-C Ports: 1
USB Type-A: Yes
USB Type-C: Yes
Network (RJ-45): Yes
Number of RJ-45 Ports: 1
Number of DisplayPorts: 2
DisplayPort: Yes
DisplayPort Version: 1.4
Headphone/Microphone Combo Port: Yes
Software
Operating System Supported: Windows
Operating System Supported: macOS
Power Description
Maximum Power Supply Wattage: 100 W
Physical Characteristics
Product Color: Space Gray
Product Color: Black
Form Factor: Desktop
Height: 1.04"
Width: 7.48"
Depth: 3.54"
Weight (Approximate): 1.18 lb
Miscellaneous
Package Contents:
  • MX2 USB-C Dual Display DP Alt. Mode Docking Station - With 100W Power Delivery
  • 1 x USB-C Cable
  • 1 x 135W AC Power Adapter