Fluke 710 mA Loop Valve Tester FLUKE710
Qty:
  • Thumbnail 1 of 2
  • Thumbnail 2 of 2
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Smart Control Valve Testing is now easier than ever
Valve testing and HART communication in a precision loop calibrator
Pre-configured valve tests, at-a-glance answers
Valve test routines built into the 710 include:
  • Full range ramping of the mA signal from 4 to 20 to 4 mA while recording the 0-100-0% position, or the pressures applied that move the valve from 0-100-0%
  • Speed tests to determine how fast the valve can open or close
ValveTrack™ Software enables further analysis and trending
ValveTrack™ software enables you to:
  • Upload, print and plot logged valve tests taken in the field
  • Compare previous uploaded tests to recent tests
  • View valve test history by HART Tag ID
  • Export valve test data to CSV for additional analysis in Microsoft Excel®
Saving time, getting answers
In addition, the 710 offers:
  • Logging of HART data in the field. Once recorded by the 710 in the field, the ValveTrack™ software can upload the HART configuration of up to (20) HART devices in your plant and output data in either (.csv) or (.txt) format.
Technical Information
Device Function:Speed Testing
Device Function:Current Loop Calibration
Device Function:Voltage Measurement
Device Function:Step Test
Device Function:Valve Test
Device Function:Bump/Partial Stroke Test
Interfaces/Ports
USB:Yes
Display & Graphics
Display Screen Type:LCD
Battery Information
Number of Batteries Supported:6
Battery Size Supported:AAA
Battery Included:Yes
Battery Life:40 Hour
Battery Chemistry:Alkaline
Power Description
Input Voltage:24 V DC
Physical Characteristics
Height:5.9"
Width:3.5"
Depth:1.2"
Weight (Approximate):10.58 oz
Miscellaneous
Package Contents:
  • 710 mA Loop Valve Tester