Epson WorkForce Pro EP-C7000 Desktop Wired/Wireless Inkjet Printer Color C11CL37201
| Recommended Use: | Plain Paper Print |
| Print Color Capability: | Color |
| ISO Mono Print Speed (ppm): | 25 |
| ISO Color Print Speed (ppm): | 24 |
| Maximum Print Resolution (dpi): | 4800 x 1200 |
| Ink Color: | Black |
| Ink Color: | Cyan |
| Ink Color: | Magenta |
| Ink Color: | Yellow |
| Connectivity Technology: | Wired/Wireless |
| USB Direct Printing: | Yes |
| Wireless Print Technology: | Apple AirPrint |
| Wireless Print Technology: | Epson Email Print |
| Wireless Print Technology: | Epson Smart Panel App |
| Wireless Print Technology: | Mopria |
| Wireless Print Technology: | Wi-Fi Direct |
| Wireless Print Technology: | Fire |
| Wireless Print Technology: | Epson Remote Print |
| Duplex Printing: | Automatic |
| Color Cartridge Type: | Single Multicolor Cartridge |
| Mobile Device Printing: | Yes |
| Print Technology: | Inkjet |
| USB: | Yes |
| Ethernet: | Yes |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN: | Yes |
| Supported Network Protocols: | TCP/IP |
| Supported Network Protocols: | IPv4 |
| Supported Network Protocols: | IPv6 |
| Supported Network Protocols: | IPP |
| Supported Network Protocols: | LPD |
| Supported Network Protocols: | Port 9100 |
| Supported Network Protocols: | WSD |
| Supported Network Protocols: | SNMP |
| Supported Network Protocols: | HTTP |
| Supported Network Protocols: | DHCP |
| Supported Network Protocols: | BOOTP |
| Supported Network Protocols: | APIPA |
| Supported Network Protocols: | DDNS |
| Supported Network Protocols: | mDNS |
| Supported Network Protocols: | SNTP |
| Supported Network Protocols: | PING |
| Supported Network Protocols: | SLP |
| Supported Network Protocols: | LLTD |
| Screen Size: | 2.40" |
| Display Screen Type: | LCD |
| Media Type: | Plain Paper |
| Media Type: | Bright White Pro Paper |
| Media Type: | Presentation Matte Paper |
| Media Type: | Matte Brochure |
| Media Type: | Premium Double-sided Presentation Matte Paper |
| Media Type: | Glossy Photo Paper |
| Media Type: | Premium Glossy Photo Paper |
| Media Type: | Ultra Premium Glossy Photo Paper |
| Media Type: | Premium Semi-gloss Photo Paper |
| Media Type: | Bond Paper |
| Media Type: | Air Mail Paper |
| Media Type: | Bright White Premium Paper |
| Media Type: | Multipurpose Plus Paper |
| Media Type: | Premium Presentation Paper Matte |
| Media Type: | Ultra Premium Photo Paper Luster |
| Media Type: | Matte Flyer Paper |
| Media Size: | 3.50" x 5" |
| Media Size: | 4" x 6" |
| Media Size: | 5" x 7" |
| Media Size: | Letter |
| Media Size: | Legal |
| Media Size: | 11" x 17" |
| Media Size: | A3 |
| Media Size: | A4 |
| Media Size: | A5 |
| Media Size: | A6 |
| Media Size: | B5 |
| Media Size: | B4 |
| Media Size: | Half-letter |
| Media Size: | Executive |
| Media Size: | 13" x 19" |
| Media Size: | Envelope No. 10 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed: | 1 |
| Standard Input Media Capacity: | 250 Sheets |
| Recommended Monthly Print Volume: | 1500 to 7000 |
| Power Source: | AC Supply |
| Input Voltage: | 120 V AC |
| Input Voltage: | 230 V AC |
| Maximum Power Consumption: | 8.50 W |
| Off-Mode Power Consumption: | 100 mW |
| Frequency: | 50 Hz |
| Frequency: | 60 Hz |
| Minimum Operating Temperature: | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Temperature: | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Humidity: | 20% |
| Maximum Operating Humidity: | 80% |
| Form Factor: | Desktop |
| Height: | 19.4" |
| Width: | 24.1" |
| Depth: | 25.6" |