Epson WorkForce Pro EP-C7000 Desktop Wired/Wireless Inkjet Printer Color C11CL37201
Your Price:
General Information
Compact color printer with fast speeds and low printing costs.
PrecisionCore technology
Simple, smart and clean solution that delivers outstanding quality with low waste
Powerful business productivity
Fast print speeds of 25/24 ISO ppm (black/color) with zero warmup time, plus fast first page out.
Engineered for reliable performance
Recommended monthly print volume of 1,500 to 7,000 pages
Energy efficient
Features low power consumption
Minimal user intervention
Compact design
For a streamlined, efficient workstation
Technical Information
Recommended Use:Plain Paper Print
Print Color Capability:Color
ISO Mono Print Speed (ppm):25
ISO Color Print Speed (ppm):24
Maximum Print Resolution (dpi):4800 x 1200
Ink Color:Black
Ink Color:Cyan
Ink Color:Magenta
Ink Color:Yellow
Connectivity Technology:Wired/Wireless
USB Direct Printing:Yes
Wireless Print Technology:Apple AirPrint
Wireless Print Technology:Epson Email Print
Wireless Print Technology:Epson Smart Panel App
Wireless Print Technology:Mopria
Wireless Print Technology:Wi-Fi Direct
Wireless Print Technology:Fire
Wireless Print Technology:Epson Remote Print
Duplex Printing:Automatic
Color Cartridge Type:Single Multicolor Cartridge
Mobile Device Printing:Yes
Print Technology:Inkjet
Interfaces/Ports
USB:Yes
Network & Communication
Ethernet:Yes
Ethernet Technology:Gigabit Ethernet
Wireless LAN:Yes
Supported Network Protocols:TCP/IP
Supported Network Protocols:IPv4
Supported Network Protocols:IPv6
Supported Network Protocols:IPP
Supported Network Protocols:LPD
Supported Network Protocols:Port 9100
Supported Network Protocols:WSD
Supported Network Protocols:SNMP
Supported Network Protocols:HTTP
Supported Network Protocols:DHCP
Supported Network Protocols:BOOTP
Supported Network Protocols:APIPA
Supported Network Protocols:DDNS
Supported Network Protocols:mDNS
Supported Network Protocols:SNTP
Supported Network Protocols:PING
Supported Network Protocols:SLP
Supported Network Protocols:LLTD
Display & Graphics
Screen Size:2.40"
Display Screen Type:LCD
Media Types & Handling
Media Type:Plain Paper
Media Type:Bright White Pro Paper
Media Type:Presentation Matte Paper
Media Type:Matte Brochure
Media Type:Premium Double-sided Presentation Matte Paper
Media Type:Glossy Photo Paper
Media Type:Premium Glossy Photo Paper
Media Type:Ultra Premium Glossy Photo Paper
Media Type:Premium Semi-gloss Photo Paper
Media Type:Bond Paper
Media Type:Air Mail Paper
Media Type:Bright White Premium Paper
Media Type:Multipurpose Plus Paper
Media Type:Premium Presentation Paper Matte
Media Type:Ultra Premium Photo Paper Luster
Media Type:Matte Flyer Paper
Media Size:3.50" x 5"
Media Size:4" x 6"
Media Size:5" x 7"
Media Size:Letter
Media Size:Legal
Media Size:11" x 17"
Media Size:A3
Media Size:A4
Media Size:A5
Media Size:A6
Media Size:B5
Media Size:B4
Media Size:Half-letter
Media Size:Executive
Media Size:13" x 19"
Media Size:Envelope No. 10
Number of Input/Multipurpose Trays Installed:1
Standard Input Media Capacity:250 Sheets
Reliability
Recommended Monthly Print Volume:1500 to 7000
Software
Operating System Supported:
Power Description
Power Source:AC Supply
Input Voltage:120 V AC
Input Voltage:230 V AC
Maximum Power Consumption:8.50 W
Off-Mode Power Consumption:100 mW
Frequency:50 Hz
Frequency:60 Hz
Environmental Conditions
Minimum Operating Temperature:50°F (10°C)
Maximum Operating Temperature:95°F (35°C)
Minimum Operating Humidity:20%
Maximum Operating Humidity:80%
Physical Characteristics
Form Factor:Desktop
Height:19.4"
Width:24.1"
Depth:25.6"