Alogic 1X67 Rapid Power 67W Multi-Country GaN Charger WCM1X67SGR
Your Price:
General Information
67 watts in a portable package
Thankfully, you brought your 1X67 Rapid Power GaN Charger.
Its next-generation Gallium Nitride (GaN) semiconductor allows it to deliver a total of 67W rapid charging simultaneously, while weighing just 110g.
You won't miss a thing.
The latest GaN technology
The ALOGIC Rapid Power USB-C Charger incorporates GaN "Gallium Nitride", a next-generation semiconductor that replaces silicon & enables very high energy & power in a very small compact & portable size. The 67W GaN charger lets you charge USB-C equipped devices such as laptop, tablets & phones etc simultaneously at the highest possible speed.
Travel made easy
Works with almost everything
USB PD (Power Delivery) technology ensures it delivers the quickest charging that's safe for your devices, no matter what you have connected and with 67W, the Rapid Power Charger is more than capable of powering your MacBook Air during use or super-fast charging your Samsung phone.
Technical Information
Device Supported:Tablet PC
Device Supported:Chromebook
Device Supported:Notebook
Device Supported:Smartphone
Device Supported:iPad
Device Supported:iPhone
Device Supported:MacBook
Universal Adapter:Yes
Interfaces/Ports
USB Type-C:Yes
Power Description
Input Voltage:230 V AC
Input Voltage:120 V AC
Output Voltage:5 V DC
Output Voltage:20 V DC
Maximum Output Current:3.35 A
Physical Characteristics
Color Family:Gray
Product Color:Space Gray
Height:2.2"
Width:2.1"
Depth:1.2"
Weight (Approximate):3.88 oz
Miscellaneous
Compatibility:Apple Products:
  • MacBook Air
  • MacBook Pro 13"