Asus VA34VCPSR 34" UW-QHD 3440x1440 100Hz 4ms Curved LCD VA Monitor
Qty:
  • Thumbnail 1 of 7
  • Thumbnail 2 of 7
  • Thumbnail 3 of 7
  • Thumbnail 4 of 7
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
ASUS VA34VCPSR Docking Monitor - 34 inch, WQHD (3440x1440), 1500R Curvature, Frameless, USB-C PD 96W, RJ45, USB hub, Low Blue Light, Flicker Free, Ergonomic Design, Wall Mountable, Green Sustainability
  • 34-inch WQHD (3440x1440) 1500R Curvature with 178° wide viewing angle panel
  • USB-C port allows simple laptop docking for data transmission and video signal to the display, as well as up to 96W charging the laptop via just one cable
  • Ergonomic design with tilt, swivel and height adjustments for a comfortable viewing experience
  • Green Sustainability: paper packaging and energy-efficient environmental standards
ASUS Docking Monitor | Enhance Your Productivity
ASUS VA34VCPSR is a 34 inch 21:9 (3440 x 1440) curved docking monitor delivers incredibly sharp imagery and ultra-wide makes multi-tasking easy. Stable Internet connection and one-cable docking to your laptop with RJ45 and USB-C connection. Up to 100Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and smooth viewing experience. Its highly ergonomic design along with TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
Ultra-wide immersive curvature
The USB-C That Does It All
An included USB-C® port enables superfast data transfers, DisplayPort connectivity and 96W power delivery to charge devices via just one USB-C cable. The monitor also serves as a USB hub: any device connected to the USB Type-A ports gains access to other peripherals hooked up to the other USB ports.
Expansive Connectivity
Built-in stereo speakers for multimedia
Ergonomic Design
More from the Manufacturer
Technical Information
Number of Screens:1
Screen Size Class:34"
Viewable Screen Size:34"
Screen Mode:UW-QHD
Panel Technology:Vertical Alignment (VA)
Response Time:4 ms
Response Time Details:4 ms GTG
Aspect Ratio:21:9
Pixel Pitch:0.23180 mm x 0.23180 mm
Horizontal Viewing Angle:178°
Vertical Viewing Angle:178°
Mount Type:Wall Mountable
Backlight Technology:LED
HDCP Supported:Yes
Features:HDR10
Features:Flicker-free
Features:Anti-glare
Features:Wide Viewing Angle
Features:SPLENDID Technology
Features:Color Temperature Selection
Features:GamePlus
Features:QuickFit
Features:Picture by Picture
Features:Picture in Picture
Features:Motion Sync
Features:DisplayWidget Center
Features:Low Blue Light
Features:Eye Care+ Technology
Features:Cable Lock Slot
Features:Ergonomic Design
Features:ComfortView
Features:Eye ProTech
Features:Blue Light Filter
Features:On-screen Display (OSD)
Features:Cable Management
Features:Mercury-free
Adjustable Stand:Yes
Stand Adjustments:Swivel
Stand Adjustments:Height
Stand Adjustments:Tilt
Curved Screen:Yes
Curvature:1500R
Active Display Area (H x V):31.39" x 13.14"
Video
Maximum Resolution:3440 x 1440
Standard Refresh Rate:100 Hz
Color Supported:1073.7 Million Colors (10-bit)
Native Contrast Ratio:3,000:1
Brightness:300 Nit
Tearing Prevention Technology:Adaptive Sync
Audio
Number of Speakers:2
Speakers:Yes
Interfaces/Ports
Network (RJ-45):Yes
HDMI:Yes
HDMI Version:2
USB:Yes
DisplayPort:Yes
USB Type-C:Yes
Total Number of HDMI Ports:1
Number of USB Ports:4
Number of DisplayPorts:1
Total Number of USB Type-C Ports:1
Number of HDMI 2.0 Ports:1
Ethernet Technology Details:1 x RJ-45 Ethernet
Built-in Devices
Built-in Devices:USB Hub
Power Description
Frequency:50 Hz
Frequency:60 Hz
Maximum Power Consumption:32 W
Physical Characteristics
VESA Mount Compatible:Yes
VESA Mount Standard:100 x 100
Bezel Design:Frameless
Height:14.4"
Width:31.9"
Depth:4.2"
Height with Stand:20.12"
Width with Stand:31.86"
Depth with Stand:10.43"