CyberPower Smart App 6000VA/6000W 2U 2xL6-20R 2xL6-30R UPS OL6KRTHD
General Information
More from the Manufacturer
Technical Information
Plug/Connector Type:NEMA L6-30P
Receptacle Type:NEMA L6-30R
Receptacle Type:NEMA L6-20R
Receptacle Detail:2 x NEMA L6-30R
Receptacle Detail:2 x NEMA L6-20R
Transfer Time:0 ns
Protection Type:Backfeed
Protection Type:Short Circuit
Overload Protection:Yes
EMI/RFI Noise Filter:Yes
Energy Saving:ECO Mode Efficiency >96%
Cord Length:10 ft
Circuit Breaker Current Rating:50 A
Efficiency:96%
Power Description
Load Capacity (VA):6000 VA
Load Capacity (Watt):6000 W
Input Voltage:120 V AC
Input Voltage:230 V AC
Input Voltage Range:120 V AC - 139 V AC
Input Voltage Range:200 V AC - 240 V AC
Output Voltage:200 V AC
Output Voltage:208 V AC
Output Voltage:220 V AC
Output Voltage:230 V AC
Output Voltage:240 V AC
Input Frequency:40 Hz
Input Frequency:70 Hz
Output Frequency:50 Hz
Output Frequency:60 Hz
Waveform Type:Sine Wave
Surge Energy Rating:2430 J
Input Power Factor:0.99
Output Power Factor:1
Display & Graphics
Display:LCD
Management
Network Management:SNMP/HTTP Remote Monitoring
Alarm:Battery Mode
Controls/Indicators
Status Indicators:
  • LED Indicators: Power On (White)
Multi-Function Color TFT-LCD Readout that Supports:
  • 15 x Types of UPS status
  • 7 x Types of Controls
  • 20 x Types of Set Up
  • 12 x Event Logs
  • 11 x Types of About
  • 4 x Types of Diagnostics
Interfaces/Ports
Serial Port:Yes
USB:Yes
USB (HID Compliant) Port:Yes
EPO Port:Yes
Battery Information
DC System Voltage:12 V DC
Number of Batteries:12
Battery Characteristics:Sealed
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Size:12V
Battery Capacity:5700 mAh
Backup/Run Time (Full Load):2.40 Minute
Backup/Run Time (Half Load):6.20 Minute
Typical Battery Recharge Time:4 Hour
Replaceable Battery:No
Environmental Conditions
Maximum Operating Temperature:104°F (40°C)
Storage Temperature:-4°F (-20°C) - 113°F (45°C)
Maximum Operating Elevation:10000 ft
Maximum Storage Elevation:50000 ft
Operating Humidity:0% - 90%
Storage Relative Humidity:0% - 95%
Sound Emission (A-Weighted):66 dB(A)
Thermal Dissipation:383.04 W
Physical Characteristics
Color Family:Black
Product Color:Black
Form Factor:Rack/Tower
Rack Height:2U
Height:3.4"
Width:17"
Depth:28.3"
Weight (Approximate):92.40 lb
Miscellaneous
Package Contents:
  • Smart App Online OL6KRTHD 6000VA Rack/Tower UPS
  • Mounting Hardware
  • NEMA L6-30P Power Cord
Additional Information:
  • Energy Saving: Yes - ECO Mode Efficiency >96%
  • Battery Equalization Technology: Yes
  • Smart Battery Management (SBM) Mode: Yes
  • Cold Start: Yes
  • Backfeed Protection: Yes
  • Input Power Factor: 0.99
  • Harmonic Distortion: THD < 3% at Linear Load, < 5% at Non-linear Load
  • Rated Power Factor: 1
  • Crest Factor: 3:1
  • Bypass: Internal Bypass (Automatic and Manual)
  • ECO Mode Bypass Voltage Range: ±10%, ±15% (Configurable)
  • Auto Rotatable LCD Control Panel Option: Yes
  • Removable LCD Control Panel Option: No
  • Dry Contacts: No
  • Management Software: PowerPanel @ Business Edition
  • Enclosure Construction: Steel
  • Input Voltage Range: 120-139VAC for 0-25% Load
  • Plug Type: Hardwire with NEMA L6-30P Power Cord Option
  • Crest Factor: 3:1
  • Operating Relative Humidity: 0% - 90% non condensing
  • Operating Temperature: 32°F to 104°F (0°C to 40°C)
Overload Protection:
Line Mode:
  • 105~125% Load for 1 min
  • 126~150% Load for 10 sec
Battery Mode:
  • 105~130% Load for 10 sec
  • 131~150% Load for 2 sec