Lenovo 500e Yoga Chromebook 12.2" 8GB 64GB Graphite Gray Chrome OS 82W4001SUS
Qty:
  • Thumbnail 1 of 8
  • Thumbnail 2 of 8
  • Thumbnail 3 of 8
  • Thumbnail 4 of 8
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Lenovo Chromebook Laptops
Technical Information
Release Month:February
Release Year:2024
Processor
Processor Manufacturer:Intel
Processor Type:N-Series
Processor Model:N100
Processor Core:Quad-core (4 Core)
Processor Threads:4
Processor Speed:800 MHz
Maximum Turbo Speed:3.40 GHz
Chipset
Chipset Manufacturer:Intel
Memory
Standard Memory:8 GB
System Memory Speed:4800 MHz
System Memory Form Factor:On-board
On-board Memory:8 GB
On-board Memory Technology:LPDDR5
Storage
Drive Type:Flash
Flash Memory Capacity:64 GB
Flash Memory Type:eMMC 5.1
Display & Graphics
Screen Size:12.2"
Display Screen Type:LCD
Display Screen Technology:In-plane Switching (IPS) Technology
Standard Refresh Rate:60 Hz
Screen Mode:WUXGA
Screen Resolution:1920 x 1200
Brightness:300 Nit
Color Gamut:50% NTSC
Touchscreen:Yes
Graphics Controller Manufacturer:Intel
Graphics Controller Model:UHD Graphics
Graphics Memory Technology:LPDDR5
Graphics Memory Accessibility:Shared
Network & Communication
Wireless LAN:Yes
Wireless LAN Standard:IEEE 802.11ax
Bluetooth:Yes
WWAN Supported:No
Built-in Devices
Camera Privacy Shutter:Yes
Front Camera/Webcam:Yes
Rear Camera:Yes
Rear Camera Resolution:5 Megapixel
Finger Print Reader:No
Interfaces/Ports
HDMI:Yes
Total Number of USB Ports:3
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports:2
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports:1
Network (RJ-45):No
Operating System
Operating System Platform:ChromeOS
Operating System:ChromeOS
Input Devices
Keyboard Backlight:No
Keyboard Localization:English
Battery Information
Battery Chemistry:Lithium Ion (Li-Ion)
Power Description
Maximum Power Supply Wattage:65 W
Power Plug Type:Type C
USB Power Delivery Support:Yes
Physical Characteristics
Color Family:Gray
Product Color:Graphite Gray
Cover Material:Polycarbonate
Cover Material:Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Cover Material:Thermoplastic Polyurethane (TPU)
Form Factor:Convertible
Height:0.74"
Width:11.3"
Depth:8.2"