Asus CZ1204FM2AYZ84T 12.2" Touchscreen Chromebook Kompanio 520 8GB 64GB ChromeOS
Qty:
  • Thumbnail 1 of 8
  • Thumbnail 2 of 8
  • Thumbnail 3 of 8
  • Thumbnail 4 of 8
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
The rugged, student-centric study mate
All-round rubber bumper
Versatile 360°design
Comfortable 12-inch display
Processor
Combined Processor Core:Octa-core
Processor Manufacturer:ARM
Processor Type:Cortex A76
Processor Core:Dual-core (2 Core)
Processor Speed:2 GHz
2nd Processor Manufacturer:ARM
2nd Processor Type:Cortex A55
2nd Processor Core:Hexa-core (6 Core)
2nd Processor Speed:2 GHz
Chipset
Chipset Manufacturer:MediaTek
Chipset Model:Kompanio 520
Memory
System Memory Form Factor:On-board
On-board Memory:8 GB
On-board Memory Technology:LPDDR4X
Storage
Drive Type:Flash
Flash Memory Capacity:64 GB
Flash Memory Type:eMMC
Display & Graphics
Screen Size:12.2"
Screen Mode:WUXGA
Screen Resolution:1920 x 1200
Brightness:300 Nit
Color Gamut:50% NTSC
Touchscreen:Yes
Graphics Controller Manufacturer:ARM
Graphics Controller Model:Mali G52 MC2 2EE
Graphics Memory Technology:LPDDR4X
Graphics Memory Accessibility:Shared
Network & Communication
Wireless LAN:Yes
Wireless LAN Standard:IEEE 802.11ax
Bluetooth:Yes
Built-in Devices
Camera Privacy Shutter:Yes
Front Camera/Webcam:Yes
Rear Camera:Yes
Rear Camera Resolution:5 Megapixel
Interfaces/Ports
HDMI:Yes
Total Number of USB Ports:3
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports:2
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports:1
Operating System
Operating System Platform:ChromeOS
Operating System:ChromeOS
Battery Information
Number of Cells:3-cell
Power Description
Maximum Power Supply Wattage:45 W
AC Adapter Frequency:50 Hz
AC Adapter Frequency:60 Hz
Power Plug Type:Type C
USB Power Delivery Support:Yes
Physical Characteristics
Color Family:Gray
Product Color:Mineral Gray
Rugged:Yes
Form Factor:Convertible
Height:0.83"
Width:11.7"
Depth:8.4"
Weight (Approximate):3.15 lb
Miscellaneous
Package Contents:
  • Chromebook CZ12 Flip CZ1204FM2A-YZ84T 2 in 1 Chromebook