![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
WD RE WD1003FBYZ 1 TB Hard Drive 3.5" Internal SATA SATA/600 7200rpm 5 Year Warranty 1
General Information
| Durable capacity storage for high-availability deployments Ideal for enterprise servers and storage, video surveillance, and other write-intensive applications, WD Re 7200 RPM Enterprise SATA hard drives offer up to 4 TB capacity, 64 MB cache, 4th generation vibration tolerance and 5-year limited warranty. |
Technical Information
| Storage Capacity: | 1 TB |
| Platform Supported: | Mac |
| Platform Supported: | PC |
| Features: | S.M.A.R.T |
| Features: | NoTouch Ramp Load |
| Features: | Time-limited Error Recovery (TLER) |
| Features: | Multi-axis Shock Sensor |
| Features: | StableTrac |
| Features: | Dual Stage Actuator (DSA) |
| Features: | Vibration Resistant |
Drive Performance
| Maximum External Data Transfer Rate: | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm): | 7200 |
| Buffer: | 64 MB |
Interfaces/Ports
| Drive Interface: | SATA |
| Drive Interface Standard: | SATA/600 |
Physical Characteristics
| Drive Type: | Internal |
| Form Factor: | 3.5" |
| Height: | 1" |
| Width: | 4" |
| Depth: | 5.8" |
| Weight (Approximate): | 1.49 lb |
Miscellaneous
| System Requirements: | Operating System(s):
|
| Device Supported: | Storage System |
Warranty
| Limited Warranty: | 5 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- Mfr's Part #: WD1003FBYZ














Click to enlarge
(0 Ratings) 