![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
MSI PRO DP21 14M-1068US Desktop Computer i7-14700 16GB 1TB SSD PRODP2114M1068
General Information
| The MSI PRO DP21 14MQX Series is an ultra-compact 2.3L business desktop designed for space-constrained environments, delivering reliable performance with up to Intel® Core™ 14th Gen processors and DDR5 memory. With enterprise-grade security, flexible connectivity, VESA mount support, and an easy-upgrade design, it provides stable, efficient computing for offices, retail, and commercial applications. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core i7 |
| Processor Generation: | 14th Gen |
| Processor Model: | i7-14700 |
| Processor Core: | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Threads: | 28 |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed: | 5.40 GHz |
| NPU Manufacturer: | Intel |
| NPU Name: | AI Engine |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Chipset Model: | H610 |
Memory
| Standard Memory: | 16 GB |
| Maximum Memory Supported: | 64 GB |
| Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed: | 5600 MHz |
| Memory Configuration: | 2 x 8GB |
| Number of Occupied Memory Slots: | 2 |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 1 TB |
| Solid State Drive Interface: | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Controller Model: | UHD Graphics 770 |
| Graphics Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| LAN Manufacturer: | Intel |
| LAN Model: | I219V |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6E |
Interfaces/Ports
| HDMI (Rear): | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports (Front): | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear): | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: | 1 |
| USB Type-C (Front): | Yes |
| USB Type-C (Rear): | Yes |
| USB Type-C Detail: | Front: 1 x USB 3.2 Gen 1 (5G) Type C, Rear: 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Number Of Ethernet Ports: | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear): | 1 |
| DisplayPort (Rear): | Yes |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Home |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage: | 120 W |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Cooler Type: | Air Cooler |
| Form Factor: | Small Form Factor |
| Height: | 2.2" |
| Width: | 8" |
| Depth: | 8.2" |
| Weight (Approximate): | 2.80 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: | |
| Application/Usage: | Business |
| Features: | Security Slot |
| Energy Star: | Yes |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
Warranty
| Limited Warranty: | 2 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 824142426074
- Mfr's Part #: PRODP2114M1068



















(0 Ratings) 