LG 34BA85QE-B 34" Class Webcam UWQHD Curved LED Monitor 3440 x 1440 5ms 60Hz
Your Price:
Qty:
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
Technical Information
Number of Screens:1
Screen Size Class:34"
Viewable Screen Size:34"
Screen Mode:UWQHD
Screen Surface:Anti-glare
Display Screen Type:Curved
Panel Technology:In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time:5 ms
Response Time Details:5 ms GTG
Aspect Ratio:21:9
Pixel Pitch:0.23250 mm x 0.23250 mm
Horizontal Viewing Angle:178°
Vertical Viewing Angle:178°
Mount Type:Wall Mountable
HDCP Supported:Yes
Maximum Adjustable Height:5.91"
Tilt Angle:-5° to 21°
Swivel Angle:-45° to 45°
Features:High Dynamic Range (HDR)
Features:Super Resolution+
Features:Color Calibration
Features:Picture by Picture
Features:Smart Energy Saving
Features:Flicker-free
Features:Reading Mode
Features:Dual Controller
Features:HDR10
Features:Color Weakness Mode
Features:Auto Input Switch
Features:One Click Mount
Features:Maxx Audio
Features:Black Stabilizer Technology
Features:Dynamic Action Sync
Features:OnScreen Control
Vertical Frequency:59 Hz to 60 Hz - HDMI
Vertical Frequency:59 Hz to 60 Hz - USB Type C
Stand Adjustments:Swivel
Stand Adjustments:Height
Stand Adjustments:Tilt
Stand Type:Detachable
Curved Screen:Yes
Curvature:3800R
Video
Maximum Resolution:3440 x 1440
Standard Refresh Rate:60 Hz
Color Supported:1.07 Billion Colors
Color Depth:8-bit+FRC
Contrast Ratio:1,000:1
Brightness:300 Nit
Color Gamut:99% sRGB (CIE 1931)
Native Resolution:3440 x 1440
Maximum Resolution (USB-C):3440x1440@60Hz
Audio
Number of Speakers:2
Speakers:Yes
Speaker Output Power:5 W
Interfaces/Ports
Network (RJ-45):Yes
HDMI:Yes
HDMI Version:2
USB:Yes
VGA:No
Headphone:Yes
DisplayPort:Yes
DisplayPort Version:1.4
Thunderbolt:No
USB Type-C:Yes
Number of HDMI Inputs:1
Number of DisplayPorts:1
Total Number of USB Type-C Ports:1
USB Type-C (Power Delivery):90 W
Audio Line In:No
DisplayPort Input:Yes
DisplayPort Output:No
Number of Audio Line Out Ports:1
Built-in Devices
Built-in Devices:KVM Switch
Webcam:Yes
Microphone:Yes
Power Description
Input Voltage Range:120V to 230V
Operating Power Consumption:29 W
Off-Mode Power Consumption:300 mW
Frequency:50 Hz
Frequency:60 Hz
Physical Characteristics
VESA Mount Compatible:Yes
VESA Mount Standard:100 x 100
Color Family:Black
Product Color:Textured Black
Product Color:Black
Stand Color:Black Texture
Height:14.3"
Width:32.2"
Depth:3.3"
Weight (Approximate):24.47 lb
Height with Stand Up:21.40"
Width with Stand Up:32.15"
Depth with Stand Up:10.53"
Height with Stand Down:15.49"
Width with Stand Down:21.40"
Depth with Stand Down:10.53"
Miscellaneous
Package Contents:
  • UltraWide 34BA85QE-B Widescreen LED Monitor
  • Power Cord
  • HDMI Cable
  • DisplayPort Cable
  • USB Type-C Cable
  • Additional Information:
  • 3-Side Virtually Border-less Design
  • Surface Treatment (Hard Coating):No
  • DDC/CI.1:No
  • Key Lock:No
  • HW Calibration:No
  • Picture Mode
  • Picture-in-Picture (PIP):No
  • USB Plug & Play:No
  • TAA Compliance:No
  • Wide Color Gamut (WCG):No
  • Surface Treatment (Haze):No
  • Nano IPS™ Technology:No
  • Contrast Ratio with DFC:No
  • VESA DisplayHDR:No
  • Backlight Dimming:No
  • Off Timer:No
  • Black Equalizer:No
  • DAS Mode:No
  • MBR (Supported Frequencies):No
  • Intelligent Auto (Auto Adjustment):No
  • User Define Key:Yes
  • Mini PC Bracket Ready:No
  • Microphone In (3.5 mm):No
  • RS-232C In (3.5 mm 4-pin):No