Asus NUC 15 Pro Barebone Mini PC Ultra 5 225H No RAM/Storage/OS RNUC15CRKU50000U
General Information
ASUS NUC 15 PRO | Best Compact Choice for the AI-Driven Future. Introducing the ASUS NUC 15 Pro-where intelligent design meets unparalleled performance. Its compact form factor is engineered for versatility, making it ideal for a variety of development scenarios, from AI model training to data visualization. Powered by the latest Gen Intel® Core™ Ultra processors, DDR5 6400 MHz memory, and Intel® Arc GPU, it delivers exceptional speed and efficiency. Experience lightning-fast connectivity and seamless collaboration with cutting-edge Wi-Fi 7. Elevate your workflow and adapt to any environment with the NUC 15 Pro-your compact powerhouse for innovation. More from the Manufacturer |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 5 |
| Processor Model: | 225H |
| 64-bit Processing: | Yes |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| Maximum Memory Supported: | 96 GB |
| Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard: | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Total Number of Memory Slots: | 2 |
Storage
| Supported Storage Drive Interfaces: | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Supported Storage Drive Types: | SSD |
Controllers
| Controller Type: | NVMe |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Controller Model: | Arc 130T Graphics |
| Graphics Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Ethernet Technology: | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11be |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth Standard: | Bluetooth 5.4 |
I/O Expansions
| Number of M.2 Interfaces: | 2 |
Interfaces/Ports
| HDMI (Rear): | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: | 3 |
| USB Type-C (Front): | Yes |
| USB Type-C Detail: | 1 x USB 3.2 Gen2x2 Type-C |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 2 |
Operating System
| Operating System Supported: | Windows 11 Pro |
| Operating System Supported: | Ubuntu 24.04 LTS x64 |
| Operating System Supported: | Red Hat Enterprise Linux x64 |
Power Description
| Plug/Connector Type: | C5 |
| Maximum Power Supply Wattage: | 120 W |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Form Factor: | Mini PC |
| Height: | 1.5" |
| Width: | 4.6" |
| Depth: | 4.4" |