Seagate ST6000DM001 6 TB Internal Hard Drive - SATA - 128 MB Buffer
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
| Desktop Hard Drives that Lower Costs The one drive for every desktop system need, supported by 30 years of trusted performance, reliability and simplicity. - Store as much desktop data as you need with multiple capacities up to 6TB
- Store data faster with SATA 6Gb/s interface that optimizes burst performance
- Rest easy knowing your drive delivers dependable performance with Seagate AcuTracTM servo technology
- Have confidence with safe, fast and easy drive retirement provided by Instant Secure Erase feature*
- Protect your data with Seagate Secure models
Computer Hard Drive Storage Technology Count on Seagate to deliver the storage innovations that bring down your costs and crank up your storage. - Industry's first 1TB-per-disk hard drive technology
- SATA 6Gb/s technology maximizes performance
- Free DiscWizard™ software enables high capacities on legacy PC BIOS systems.
Easy Transition Beyond 2TB Are you worried about moving beyond 2TB? You don't have to. The Seagate DiscWizard™ utility makes this transition a snap: - Free software enables Windows machines to utilize drives beyond 2TB
- Seagate DiscWizard provides you with a means to effectively utilize your high-capacity hard drives.
Lower Hard Drive Storage Costs Seagate Desktop HDDs with 1TB-per-disk have advanced power modes to save more energy while in idle states-without sacrificing performance. Desktop HDDs are produced using the most sophisticated manufacturing process in the industry, with a focus on environmental stewardship. - Desktop HDDs comply with the RoHS directive on hazardous materials and voluntarily restrict halogen compounds.
- 70% or more of the materials used to build Desktop HDDs are recyclable.
- Low power consumption.
What's in the Box - Seagate Desktop HDD
- Free DiscWizard™ software
- Quick installation guide
|
| Storage Capacity: | 6 TB |
| Features: | AcuTrac Technology |
| Features: | Bare Drive |
| Features: | Low Power Consumption |
| Drive Interface: | SATA |
| Drive Interface Standard: | SATA/600 |
| Drive Type: | Internal |
| Height: | 1" |
| Width: | 4" |
| Depth: | 5.8" |
| Weight (Approximate): | 1.72 lb |
| Package Contents: | - Desktop HDD 6TB Hard Drive
- Free DiscWizard™ Software
- Quick Installation Guide
|
| Device Supported: | Server |
| Device Supported: | Desktop PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
Special Order Item
This item ships directly from the manufacturer and is not stocked in our warehouse. If stock is available at the manufacturer, the item will ship directly to you, usually within 7 - 15 business days.
Once the order has been sent to the manufacturer it can no longer be canceled.
If payment is made via credit card it will be charged before the order is sent to the manufacturer.
You must contact the manufacturer directly regarding returns and defective items.
We will contact you by email if the item is sold out or backordered (and we were unable to update the site before you placed the order) or if the item will be delayed longer than expected.
We have no control over the speed of the manufacturer's order processing, or whether they will honor your request to ship the item by any particular method.
- UPC:
763649075821
- Mfr's Part #:
ST6000DM001