![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
MSI PRO MP243L E14 24" FHD 1920x1080 144Hz 1ms LCD IPS Monitor
General Information
| The PRO MP243L E14 monitor combines a 144Hz refresh rate and Adaptive-Sync for smooth gaming and work. Its ergonomic design, IPS Panel, and HDR Ready feature enhance comfort and immersion, making it the perfect all-in-one solution. |
Technical Information
| Number of Screens: | 1 |
| Screen Size Class: | 24" |
| Viewable Screen Size: | 23.8" |
| Screen Mode: | Full HD |
| Panel Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time: | 1 ms |
| Response Time Details: | 1 ms MPRT |
| Response Time Details: | 4 ms GTG |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Pixel Pitch: | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Horizontal Viewing Angle: | 178° |
| Vertical Viewing Angle: | 178° |
| Features: | HDR Ready |
| Features: | Anti-glare |
| Features: | Kensington Lock |
| Features: | Ergonomic Design |
| Features: | EyesErgo Technology |
| Features: | Eye Care Technology |
| Features: | Eye-Q Technology |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Flicker-free |
| Features: | Energy Saving Mode |
| Features: | Cable Management |
| Horizontal Frequency: | 54 kHz to 169.78 kHz |
| Vertical Frequency: | 48 Hz to 144 Hz |
| Stand Adjustments: | Tilt |
| Active Display Area (H x V): | 20.75" x 11.67" |
| Surface Treatment: | Anti-glare |
| Flicker Free: | Yes |
Video
| Maximum Resolution: | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate: | 144 Hz |
| Color Supported: | 16.7 Million Colors (8-bit) |
| Native Contrast Ratio: | 1,500:1 |
| Dynamic Contrast Ratio: | 100,000,000:1 |
| Brightness: | 250 Nit |
| Tearing Prevention Technology: | Adaptive Sync/FreeSync |
| Color Gamut: | 102% sRGB (CIE 1976) |
| Native Resolution: | 1920 x 1080 |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| HDMI Version: | 2 |
| VGA: | Yes |
| Number of HDMI Inputs: | 1 |
| Total Number of HDMI Ports: | 1 |
| Number of VGA Ports: | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports: | 1 |
| Interface: | HDMI |
| Interface: | DisplayPort |
Power Description
| Frequency: | 50 Hz |
| Frequency: | 60 Hz |
Physical Characteristics
| VESA Mount Compatible: | Yes |
| VESA Mount Standard: | 100 x 100 |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Height: | 12.7" |
| Width: | 21.3" |
| Depth: | 1.7" |
| Height with Stand: | 15.65" |
| Width with Stand: | 21.34" |
| Depth with Stand: | 7.13" |
| Weight (Approximate): | 6.48 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Energy Star: | Yes |
| Application/Usage: | Gaming |
| Application/Usage: | Business |
Warranty
| Limited Warranty: | 36 Month |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 824142396605
- Mfr's Part #: PROMP243LE14



















(0 Ratings) 