Samsung Odyssey OLED G6 S27DG602SN 27" Class WQHD Gaming OLED Monitor 16:9 Silver
Qty:
  • Thumbnail 1 of 8
  • Thumbnail 2 of 8
  • Thumbnail 3 of 8
  • Thumbnail 4 of 8
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Stunning visuals and brighter highlights | OLED Picture Quality
Outmaneuver opponents with supreme speed | 360Hz Refresh Rate & 0.03ms Response Time (GtG)
Dodge, counter and engage faster than the rest with OLED technology, offering a near-instant 0.03ms response time (GtG). Stay ahead of the competition with HDMI 2.1 and DisplayPort connections, providing a 360Hz refresh rate in QHD resolution. Every millisecond counts when you're facing tough opponents.
Immerse in smooth action without disruption | AMD FreeSync™ Premium Pro
OLED Safeguard+ to protect screen | Dynamic Cooling System
Thermal Modulation System
Logo and Taskbar Detection
Brightness is automatically reduced on static images such as logos and taskbars, to prevent burn-in.
Screen Saver
Focus without distraction | OLED Glare Free
Dive into shadows with purer black levels | Deep Black Levels
Stunning in any space | Sleek Metal Design
An upgraded modern design, measuring just 3.9mm at its thinnest point, transforms any room into a high-tech paradise. CoreLighting+ matches your mood with ambient lighting for any vibe, enabling you to create a distinctive space of your own.
Extend winning streaks in comfort | Ergonomic Stand
More from the Manufacturer
Technical Information
Number of Screens:1
Screen Size Class:27"
Viewable Screen Size:27"
Screen Mode:WQHD
Panel Technology:OLED
Response Time:0.03 ms
Response Time Details:0.03 ms GTG
Aspect Ratio:16:9
Horizontal Viewing Angle:178°
Vertical Viewing Angle:178°
Mount Type:Wall Mountable
HDCP Supported:Yes
Features:HDR10
Features:HDR10+
Features:Picture in Picture
Features:Flicker-free
Features:Eye Saver Mode
Features:Image Size
Features:Black eQualizer
Features:Super Arena Gaming UX
Features:Virtual AIM Point
Features:Auto Source Switch Plus
Features:Super Ultrawide GameView
Features:CoreSync Technology
Features:Core Lighting+
Features:Quantum Dot Technology
Features:OLED Glare Free Technology
Features:Safeguard+
Features:Refresh Rate Optimizor
Features:Ergonomic Design
Features:Screen Saver
Features:Deep Black Pro
Features:Ambient Lighting
Adjustable Stand:Yes
Stand Adjustments:Height
Stand Adjustments:Swivel
Stand Adjustments:Pivot
Stand Adjustments:Tilt
Brightness:250 Nit
Active Display Area (H x V):23.24" x 13.14"
Video
Maximum Resolution:2560 x 1440
Standard Refresh Rate:360 Hz
Color Supported:1 Billion Colors
Dynamic Contrast Ratio:1,000,000:1
Tearing Prevention Technology:FreeSync Premium Pro
Color Gamut:99% DCI (CIE 1976)
Interfaces/Ports
HDMI:Yes
HDMI Version:2.1
USB:Yes
DisplayPort:Yes
Total Number of HDMI Ports:2
Number of USB Ports:2
Number of USB 3.0 Ports:2
Number of DisplayPorts:1
Number of HDMI 2.1 Ports:2
Built-in Devices
Built-in Devices:USB Hub
Environmental Conditions
Operating Temperature Range:50°F (10°C) to 104°F (40°C)
Operating Humidity Range:10% to 80% (Non-condensing)
Power Description
Maximum Power Consumption:140 W
Physical Characteristics
VESA Mount Compatible:Yes
VESA Mount Standard:100 x 100
Color Family:Silver
Product Color:Silver
Stand Color:Silver
Height:13.9"
Width:24.1"
Depth:1.9"
Height with Stand:21.82"
Width with Stand:24.08"
Depth with Stand:10.37"