![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
MSI NVIDIA GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC 8 GB GDDR7 Graphic Card G5060-8V2C
General Information
| VENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build. |
Technical Information
| API Supported: | DirectX 12 Ultimate |
| API Supported: | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported: | 4 |
| Features: | Dual-fan Cooler |
| Features: | Ray Tracing |
| Features: | Fuse Protection |
| Maximum Digital Display Resolution: | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores: | 3840 |
| AI-powered: | Yes |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer: | NVIDIA |
| Chipset Line: | GeForce |
| Chipset Series: | RTX |
| Chipset Model: | RTX 5060 |
| GPU Boost Clock: | 2.54 GHz |
Memory
| Standard Memory: | 8 GB |
| Memory Clock Speed: | 1.75 GHz |
| Memory Technology: | GDDR7 |
| Bus Width: | 128 bit |
Interfaces/Ports
| Host Interface: | PCI Express 5.0 x16 |
| DisplayPort: | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs: | 3 |
| HDMI: | Yes |
| Number of HDMI Outputs: | 1 |
Power Description
| Maximum Power Consumption: | 145 W |
| Power Supply Wattage: | 550 W |
| Power Connector: | 1x 8-pin |
Physical Characteristics
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Cooler Type: | Fan Cooler |
| Height: | 1.6" |
| Width: | 4.7" |
| Length: | 7.8" |
| Weight (Approximate): | 1.13 lb |
Miscellaneous
| Platform Supported: | PC |
Warranty
| Limited Warranty: | 3 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 824142423837
- Mfr's Part #: G5060-8V2C



















(0 Ratings) 