![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Kensington Classic EQ USB-C Headset with Mic and Volume Control, 6 ft (1.8m) Nylon Braided Cord, for School, Kids, Adults, Padded Adjustable Headband,
The essential USB-C headset. Whether attending virtual meetings, making calls, testing and doing homework, or simply listening to music, professionals and students alike need an affordable headset that delivers clear audio, whilst remaining comfortable and compatible with the latest USB-C® devices. The Classic EQ USB-C® Headset with Mic and Volume Control allows you to communicate clearly. The passive noise-cancelling design reduces background noise for improved clarity and focus, and an in-line volume and mute controller offers convenience. The adjustable padded headband and soft leatherette earpads provide hours of comfortable use. The plastic used in the Classic EQ USB-C® Headset contains 36% post-consumer recycled content.
USB-C® Connection Compatible with the latest USB-C® devices running Windows, macOS, iOS, iPadOS, Android, and ChromeOS. Adjustable Comfort for All Head Sizes Designed to provide a comfortable fit for all ages, the adjustable headband is padded and the foam earpads are wrapped in a soft leatherette cover 6.5ft (2m) Nylon Braided Cord The long braided cable supports flexible movement and improved durability. Passive Noise-Cancelling Design with Stereo Sound Passive resistance technology filters out ambient noise for improved clarity. 40mm drivers provide a well balanced audio experience. Rotating Microphone with In-Line Controls The microphone rotates up to 270°, allowing you to wear it on the left or right side. The volume and mute controls are integrated into the cord for quick and easy access. Safe Listening Limit EN 50332-2 compliant for safe listening, the maximum output is limited to protect ears from hearing loss associated with prolonged exposure. Sustainability Attributes The plastic in the Classic EQ USB-C® headset contains 36% postconsumer recycled (PCR) content. 2-Year Limited Warranty Backed by Kensington's professional support and a 2-year limited warranty. |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Cable Length: | 6.56 ft |
| Sound Mode: | Stereo |
| Impedance: | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response: | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response: | 20 kHz |
| Features: | Equalizer |
| Features: | Comfortable |
| Features: | Padded Headband |
| Features: | Passive Noise Cancellation |
| Features: | In-Line Controller |
| Features: | Noise Reduction |
| Features: | Braided Cable |
| Features: | Durable |
| Features: | Flexible Cable |
| Features: | Ambient Noise |
| Features: | Noise Filtering |
| Features: | Rotating Microphone |
| Features: | Hearing Protection |
| Noise Canceling: | Yes |
| Virtual Assistant Supported: | Google Assistant |
| Virtual Assistant Supported: | Siri |
| Adjustable Headband: | Yes |
| Earpiece Design: | Over-the-head |
| Earpiece Design: | On-ear |
| Earpiece Type: | Binaural |
| Driver Size: | 1.57" |
| Microphone Design: | Boom |
| Host Interface: | USB Type C |
| Earpiece Controls: | Volume |
| Earpiece Controls: | Mute |
| Earpiece Controls: | Unmute |
| Color Family: | Black |
| Color: | Black |
| Headband Material: | Steel |
| Headband Material: | Foam |
| Headband Material: | Polyurethane |
| Ear Cushion Material: | Foam |
| Ear Cushion Material: | Leatherette |
| Form Factor: | Circumaural |
| Height: | 2.8" |
| Width: | 5.9" |
| Length: | 7.28" |
| Weight (Approximate): | 5.12 oz |
| Application/Usage: | Meeting |
| Application/Usage: | Voice Call |
| Application/Usage: | Student |
| Application/Usage: | Home |
| Application/Usage: | Music |
| Application/Usage: | Communication |
| Application/Usage: | Smartphone |
| Operating System Platform: | ChromeOS |
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System Platform: | macOS |
| Operating System Platform: | Android |
| Operating System Platform: | iOS |
| Operating System Platform: | iPadOS |
| Platform Supported: | PC |
| Platform Supported: | Mac |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 085896974642
- Mfr's Part #: K97464WW



















(0 Ratings) 