![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Asus NUC 15 Pro RNUC15CRKI3063CU Desktop Computer Intel Core 3 Series 1 100U 16 GB 512 GB PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD Mini PC Black
General Information
ASUS NUC 15 Pro -Best Compact Choice for the AI-Driven Future. Experience the future of computing with ASUS NUC 15 Pro - a sleek mini PC that's perfect for office and edge computing. Powered by the latest Intel® Core™ Ultra processor with DDR5 6400MHz memory and Intel Arc™ graphics, ASUS NUC 15 Pro delivers unmatched speed and efficiency in a scratch-resistance matte texture chassis |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core 3 |
| Processor Series: | Series 1 |
| Processor Model: | 100U |
| Processor Core: | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed: | 1.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed: | 4.70 GHz |
| 64-bit Processing: | Yes |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| Standard Memory: | 16 GB |
| Maximum Memory Supported: | 96 GB |
| Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard: | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Speed: | 2800 MHz |
| Total Number of Memory Slots: | 2 |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 512 GB |
| Solid State Drive Interface: | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Controllers
| Controller Type: | NVMe |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Monitor Included: | No |
Network & Communication
| LAN Manufacturer: | Intel |
| LAN Model: | I226-V |
| Ethernet Technology: | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth Standard: | Bluetooth 5.4 |
I/O Expansions
| Number of M.2 Interfaces: | 2 |
Interfaces/Ports
| HDMI (Rear): | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear): | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports: | 1 |
| USB Type-C Detail: | 1 x USB 3.2 Gen2x2 Type-C |
| Number Of Ethernet Ports: | 1 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 2 |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage: | 90 W |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Form Factor: | Mini PC |
| Height: | 1.5" |
| Width: | 4.6" |
| Depth: | 4.4" |
| Weight (Approximate): | 1.10 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Features: | Security Slot |
| Features: | Tool-less Access |
| Energy Star: | Yes |
| TCO Certified: | No |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 197105988521
- Mfr's Part #: RNUC15CRKI3063CU



















(0 Ratings) 