![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP 17-cp2334ds 17.3" Touch Laptop R3 7320U 8GB 256GB SSD W11H Chai Latte Refurbished
Overview | A 17.3" laptop with a big vision for the future The HP 17.3" Laptop PC is purposefully designed, with the performance of an AMD Processor, fast Wi-Fi technology and abundant storage. Enjoy a more natural and comfortable typing position with the lift-hinge design and an enlarged clickpad. Plus, we've included sustainable materials like ocean-bound plastic and post-consumer recycled plastic in the design. Lift-hinge design for improved comfort Enjoy flicker-free images on a 17.3" screen, plus a lift-hinge that elevates your keyboard for more natural typing Computing made easy with HP Fast Charge With everyday easy features like an enlarged clickpad and HP Fast Charge, this laptop let's you do you. Performance you can trust with an AMD Processor Multitask with ease thanks to the powerful AMD Processor, fast Wi-Fi technology and plenty of storage space. Features | Get a fresh perspective From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way AMD Ryzen™ 3 Processor A revolution in processor technology, this newly designed, ultra-efficient architecture delivers 4 cores, 4 thread performance to power through even the most processor intensive tasks. AMD Radeon™ graphics Whether it's games or movies, experience high performance for all your entertainment. Flicker-free Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen ?ickering for more comfortable viewing. HD+ display Enjoy your photos, movies, and games with crisp quality. The 1600 x 900 resolution delivers 1.4 million pixels, 50% more than normal HD, for boosted de?nition. Anti-glare panel Enjoy the sun and your favorite content with this antiglare panel. Non-re?ective and low gloss means you'll get less glare while you're outside. |
| Processor Manufacturer: | AMD |
| Processor Type: | Ryzen 3 |
| Processor Model: | 7320U |
| Processor Series: | Ryzen 7000 |
| Processor Core: | Quad-core (4 Core) |
| Processor Threads: | 8 |
| Maximum Turbo Speed: | 4.10 GHz |
| L3 Cache: | 4 MB |
| Chipset Manufacturer: | AMD |
| Standard Memory: | 8 GB |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 8 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5 |
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
| Screen Size: | 17.3" |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode: | HD+ |
| Screen Resolution: | 1600 x 900 |
| Brightness: | 250 Nit |
| Color Gamut: | 60% NTSC |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | AMD |
| Graphics Controller Model: | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Finger Print Reader: | Yes |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| USB Type-C: | Yes |
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Home |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time: | 11.75 Hours |
| Battery Weight: | 6.17 oz |
| Fast Charging Details: | 50% in 45 Minutes |
| Maximum Power Supply Wattage: | 45 W |
| Color Family: | Beige |
| Product Color: | Chai Latte |
| Height: | 0.81" |
| Width: | 15.8" |
| Depth: | 10.1" |
| Weight (Approximate): | 4.56 lb |
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Anti-glare Screen |
| Features: | Flicker-free |
| Features: | Anti-reflection |
| Features: | FreeSync |
| Energy Star: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 199251780103
- Mfr's Part #: BL0W5UAR#ABA









Click to enlarge
(0 Ratings) 