LG 24MR400-B 24" Class Full HD LCD Monitor 16:9 23.8" Viewable In-plane Switching IPS Technology 1920 x 1080 16.7 Million Colors FreeSync 250 Nit 5 ms 100 Hz Refresh Rate Tilt HDMI VGA VESA Mount Compatible 24MR400BAUSQ
Qty:
  • Thumbnail 1 of 6
  • Thumbnail 2 of 6
  • Thumbnail 3 of 6
  • Thumbnail 4 of 6
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Vivid Color with IPS and FHD Resolution
Easy Viewing, Comfortable Reading
Easier User Interface
Technical Information
Number of Screens:1
Screen Size Class:24"
Viewable Screen Size:23.8"
Screen Mode:Full HD
Panel Technology:In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time:5 ms
Response Time Details:5 ms GTG (Fast)
Aspect Ratio:16:9
Pixel Pitch:0.27460 mm x 0.27460 mm
Horizontal Viewing Angle:178°
Vertical Viewing Angle:178°
Mount Type:Wall Mountable
Features:Super Resolution+
Features:sRGB
Features:Color Weakness Mode
Features:Black Stabilizer Technology
Features:DynaMic Action Sync Technology
Features:Smart Energy Saving
Features:Anti-reflective
Features:On-screen Display (OSD)
Features:Auto Input Switch
Features:Reading Mode
Features:Flicker-free
Features:Ergonomic Design
Features:3-sided Bezel Less
Features:Wide Viewing Angle
Stand Adjustments:Tilt
Video
Maximum Resolution:1920 x 1080
Standard Refresh Rate:100 Hz
Color Supported:16.7 Million Colors
Native Contrast Ratio:1,300:1
Brightness:250 Nit
Tearing Prevention Technology:FreeSync
Color Gamut:99% sRGB (CIE 1931)
Audio
Speakers:No
Interfaces/Ports
HDMI:Yes
VGA:Yes
Total Number of HDMI Ports:1
Number of VGA Ports:1
Built-in Devices
Microphone:Yes
Power Description
Frequency:50 Hz
Frequency:60 Hz
Physical Characteristics
VESA Mount Compatible:Yes
VESA Mount Standard:100 x 100
Color Family:Black
Height:12.6"
Width:21.3"
Depth:2"
Height with Stand:16.30"
Width with Stand:21.30"
Depth with Stand:7.90"
Weight (Approximate):5.60 lb
Weight with Stand (Approximate):6.50 lb
Miscellaneous
Package Contents:
  • 24" FHD 3-Side Borderless IPS 100Hz Monitor with FreeSync