Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73 PHN16-73-98MC 16" Gaming Notebook WQXGA 240 Hz Intel Core Ultra 9 275HX 32 GB 1 TB SSD US International Keyboard Black Intel HM870 Chip 2560 x 1600 Windows 11 Pro NVIDIA GeForce RTX 5070Ti with 12 G NHU0UAA004
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
Technical Information
Response Time Details:3ms GTG
AI-powered:Yes
Processor
Processor Manufacturer:Intel
Processor Type:Core Ultra 9
Processor Model:275HX
Processor Series:Series 2
Processor Core:Tetracosa-core (24 Core)
Processor Threads:24
Processor Speed:2.70 GHz
Maximum Turbo Speed:5.40 GHz
NPU Manufacturer:Intel
NPU Name:AI Boost
NPU Performance:13 TOPS
Cache:36 MB
64-bit Processing:Yes
Chipset
Chipset Manufacturer:Intel
Chipset Model:HM870
Memory
Standard Memory:32 GB
Maximum Supported System Memory:32 GB
System Memory Technology:DDR5 SDRAM
System Memory Speed:6400 MHz
Installed Slot Memory:32 GB
Installed Slot Memory Configuration:2 x 16GB
Total Number of Memory Slots:2
Number of Occupied Memory Slots:2
Number of Free Memory Slots:0
Memory Card Reader:Yes
Memory Card Supported:microSD
Storage
Drive Type:SSD
Total Solid State Drive Capacity:1 TB
Solid State Drive Interface:PCI Express NVMe 4.0
SSD Form Factor:M.2
Display & Graphics
Screen Size:16"
Display Screen Type:Active Matrix TFT LCD
Display Screen Technology:ComfyView (Matte)
Display Screen Technology:In-plane Switching (IPS) Technology
Aspect Ratio:16:10
Standard Refresh Rate:240 Hz
Screen Mode:WQXGA
Screen Resolution:2560 x 1600
Brightness:500 Nit
Color Gamut:100% DCI-P3
Screen-to-body Ratio:91%
Color Depth:8-bit
Touchscreen:No
HDCP Supported:Yes
Graphics Controller Manufacturer:NVIDIA
Graphics Controller Model:GeForce RTX 5070 Ti
Graphics Memory Capacity:12 GB
Graphics Memory Technology:GDDR7
Graphics Memory Accessibility:Dedicated
GPU Boost Clock:Up to 10 MHz
Maximum Graphics Power:Up to 170 W
Network & Communication
Wireless LAN:Yes
Wireless LAN Manufacturer:Intel
Wireless LAN Model:Killer Wi-Fi 6E AX1675i
Wireless LAN Standard:IEEE 802.11ax
Wi-Fi Generation:Wi-Fi 6E
Ethernet Technology:5 Gigabit Ethernet
Bluetooth:Yes
Bluetooth Standard:Bluetooth 5.4 or above
Built-in Devices
Front Camera/Webcam:Yes
Infrared Camera:Yes
Front Camera/Webcam Video Resolution:1920 x 1080
Microphone:Yes
Number of Microphones:3
Finger Print Reader:No
Speakers:Yes
Number of Speakers:2
Audio Features:AI based Noise Reduction w/ Beamforming technology
Audio System:DTS:X Ultra
Interfaces/Ports
HDMI:Yes
Number of HDMI Outputs:1
Total Number of USB Ports:5
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports:1
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports:2
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports:2
Network (RJ-45):Yes
Audio Line In:Yes
Audio Line Out:Yes
Headphone/Microphone Combo Port:Yes
Operating System
Operating System Platform:Windows
Operating System:Windows 11 Pro
Software
Software Included:Windows Desktop Apps
Games:
  • Planet9 Stub (For Gaming)
In-House:
  • Acer QuickPanel
  • PredatorSense V5 (NB)
Input Devices
Keyboard:Yes
Numeric Pad:Yes
Keyboard Backlight:Yes
Keyboard Localization:US International
Pointing Device Type:TouchPad
Key Travel Distance:78.7 mil
Keyboard Features:RGB 4 Zones Backlight
Keyboard Features:Predator Sense Key
Keyboard Features:Caps Lock Indicator
Keyboard Features:Microphone Mute Indicator
Copilot Key:Yes
Battery Information
Battery Chemistry:Lithium Ion (Li-Ion)
Battery Energy:90 Wh
Maximum Battery Run Time:8 Hours
Power Description
Maximum Power Supply Wattage:330 W
Physical Characteristics
Color Family:Black
Product Color:Black
Height:1.05"
Width:14"
Depth:10.8"