![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Targus Classic EcoSmart CN414GL Carrying Case Briefcase for 13" to 14" Notebook Black TAA Compliant
The 13-14" Classic EcoSmart® Briefcase redefines the classic laptop case. Built for the demands of daily commutes, yet designed with a low-profile silhouette and a sleek, professional aesthetic, it's the practical brief you need for a busy workday. Its single compartment design features a padded laptop sleeve for device protection and a workstation for organizing small items. A hidden phone pocket with a magnetic closure adds convenience and discretion. On the outside, adjustable, removable straps, padded handles, and a trolley strap provide comfort and flexibility on the go, while smart security features, like anti-theft zipper webbing, offer extra peace of mind during travel. Made from durable, water-resistant materials to protect your essentials. It even incorporates recycled materials - including the equivalent of three water bottles - delivering the perfect blend of modern executive styling, functionality, and responsible innovation. Low-Profile Sophistication With its slim, lightweight design and modern executive styling, this briefcase combines classic professionalism with a sleek, contemporary edge - perfectly complementing your everyday work style. Unmatched Security Travel worry-free with built-in anti-theft zipper webbing that protects your belongings from prying hands. A hidden side pocket provides a secure spot for valuables like your phone or wallet out of sight but easy to access when needed. Eco-friendly Design Made with water-resistant polyester and a recycled PET lining, this bag helps protect the planet. Using GRS-certified recycled materials, three plastic bottles were repurposed, shredded, re-polymerized, and spun into yarn to create the interior fabric of this EcoSmart® bag. |
| Style: | Briefcase |
| Carrying Options: | Shoulder Strap |
| Carrying Options: | Handle |
| Carrying Options: | Trolley Strap |
| Case Features: | Padded |
| Case Features: | Anti-theft |
| Case Features: | Padded Laptop Compartment |
| Case Features: | Front Pocket |
| Case Features: | Padded Handle |
| Case Features: | Padded Shoulder Strap |
| Case Features: | Lightweight |
| Case Features: | Side Pocket |
| Minimum Screen Size Supported: | 13" |
| Maximum Screen Size Supported: | 14" |
| Compartment Height: | 0.80" |
| Compartment Width: | 8.90" |
| Additional Compartments: | Front Pocket |
| Volume Capacity: | 1.23 gal |
| Closure Type: | Magnetic |
| Closure Type: | Zipper |
| Adjustable Strap: | Yes |
| Gender: | Unisex |
| Locking Type: | Zipper |
| Laptop Compartment: | Yes |
| Protection Level: | Good |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Polyester |
| Exterior Material: | Polyester |
| Lining Material: | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Durability: | Water Resistant |
| Durability: | Water Resistant Exterior |
| Height: | 27" |
| Width: | 14.2" |
| Depth: | 6.5" |
| Length: | 10.2" |
| Weight (Approximate): | 15.87 oz |
| Package Contents: | |
| Application/Usage: | Notebook |
| Recycled: | Yes |
| Recycled Content: | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| TAA Compliant: | Yes |
| Limited Warranty: | Lifetime |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 092636373924
- Mfr's Part #: CN414GL














Click to enlarge
(0 Ratings) 