CyberPower APCRBC133-CP Replacement Battery Cartridge
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
The APCRBC133-CP UPS Replacement Battery Cartridge restores life to UPS systems that have weak or completely depleted internal batteries. The APCRBC133-CP replaces the APCRBC133 OEM battery and can be used in the following APC UPS Models: SMC2000I-2U, SMC2000I-2URS, SMT1500R2-NMC, SMT1500R2I-6W, SMT1500R2I-AR, SMT1500R2X122, SMT1500R2X180, SMT1500RM2U, SMT1500RM2UNC, SMT1500RM2UTW, SMT1500RMI2U, SMT1500RMI2UNC and SMT1500RMUS. The APCRBC133-CP contains one 24V/9Ah battery, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. This leak-proof, sealed lead-acid battery never requires replacement fluid. The battery installs easily into your UPS system and is shipped with reusable packaging for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The APCRBC133-CP comes with recycling information, and a twenty-four month warranty. |
| Battery Characteristics: | User Replaceable |
| Battery Characteristics: | Leak Proof/Sealed |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Capacity: | 9000 mAh |
| Number of Batteries: | 1 |
| Minimum Operating Temperature: | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature: | 104°F (40°C) |
| Height: | 3.1" |
| Width: | 8.5" |
| Depth: | 13.1" |
| Weight (Approximate): | 24 lb |
| Package Contents: | - UPS Replacement Batteries APCRBC133-CP Battery Unit
- Installation Guide
|
| Compatibility: | CyberPower UPS Systems |
| Limited Warranty: | 24 Month |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC:
649532939411
- Mfr's Part #:
APCRBC133-CP