CyberPower APCRBC141-CP Replacement Battery Cartridge APCRBC141CP
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
The APCRBC141-CP UPS Replacement Battery Cartridge restores life to UPS systems that have weak or completely depleted internal batteries. The APCRBC141-CP replaces the APCRBC141 OEM battery and can be used in the following APC UPS Models: SRT2200RMXLA, SRT2200RMXLA-NC, SRT2200RMXLI, SRT2200RMXLI-NC, SRT2200XLA, SRT2200XLI, SRT72BP and SRT72RMBP. The APCRBC141-CP contains six 12V/5.5Ah batteries, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. This leak-proof, sealed lead-acid battery never requires replacement fluid. The battery installs easily into your UPS system and is shipped with reusable packaging for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The APCRBC141-CP comes with recycling information, and a twenty-four month warranty. |
| Battery Characteristics: | User Replaceable |
| Battery Characteristics: | Leak Proof/Sealed |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Capacity: | 5500 mAh |
| Number of Batteries: | 6 |
| Battery Size: | 12V |
| Minimum Operating Temperature: | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature: | 104°F (40°C) |
| Height: | 3" |
| Width: | 8.3" |
| Depth: | 15.7" |
| Weight (Approximate): | 24.50 lb |
| Package Contents: | - UPS Replacement Batteries APCRBC141-CP Battery Unit
- Installation Guide
|
| Compatibility: | CyberPower UPS Systems |
| Limited Warranty: | 24 Month |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC:
649532939435
- Mfr's Part #:
APCRBC141-CP