CyberPower RBC55-CP Replacement Battery Cartridge
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
The RBC55-CP UPS Replacement Battery Cartridge restores life to UPS systems that have weak or completely depleted internal batteries. The RBC55-CP replaces the RBC55 OEM Battery. This battery cartrdge can be used in the following APC UPS models: SUA48XLBP, DLA2200, DLA2200I, NECA3000JW, SUA2200, SUA2200I, SUA2200ICH, SUA2200X115, SUA3000, SUA3000I, SUA3000ICH, SUA5000R5TXFMR, SUA5000RMI5U, SUA5000RMT5U, SUA2200UXI, SUA2200UXICH, SUA2200XL, SUA2200XLI, SUA3000UXI, SUA3000XL, SUA3000XLI, SUA3000UXICH, SUA3000XLT, SMT2200, SMT2200I, SMT3000, SMT3000I and SMT2200US among others. The RBC55-CP contains two 12V/18Ah battery, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. This leak-proof, sealed lead-acid battery never requires replacement fluid. The battery installs easily into your UPS system and is shipped with reusable packaging for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The RBC55-CP comes with recycling information, and a twenty-four month warranty. |
| Battery Characteristics: | User Replaceable |
| Battery Characteristics: | Leak Proof/Sealed |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Capacity: | 18000 mAh |
| Number of Batteries: | 2 |
| Battery Size: | 12V |
| Minimum Operating Temperature: | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature: | 104°F (40°C) |
| Height: | 6.8" |
| Width: | 5.6" |
| Depth: | 7.2" |
| Weight (Approximate): | 43.25 lb |
| Package Contents: | - UPS Replacement Batteries RBC55-CP Battery Unit
- Installation Guide
|
| Compatibility: | CyberPower UPS Systems |
| Limited Warranty: | 24 Month |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC:
649532939398
- Mfr's Part #:
RBC55-CP