CyberPower RBC7-CP Replacement Battery Cartridge
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
The RBC7-CP UPS Replacement Battery Cartridge restores life to UPS systems that have weak or completely depleted internal batteries. The RBC7-CP replaces the RBC7 OEM battery. This is a replacement battery module for the following APC UPS models: BP1400, BP1400I, SU1000XL, SU1000XLINET, SU1000XLNET, SU1400, SU1400INET, SU1400NET, SU700XL, SU700XLNET, SU700XLINET, SU700XLNET, SUA1000XL, SUA1000XLI, SUA1500, SUA1500I, SUA1500US, SUA750XL, SUA750XLI, SUVS1400, SUVS1400I among others. The RBC7-CP contains one 12V/18Ah battery modules, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. This leak-proof, sealed lead-acid battery never requires replacement fluid. The battery installs easily into your UPS system and is shipped with reusable packaging for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The RBC7-CP comes with recycling information, and a 24 month warranty. |
| Battery Characteristics: | User Replaceable |
| Battery Characteristics: | Leak Proof/Sealed |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Capacity: | 18000 mAh |
| Number of Batteries: | 1 |
| Battery Size: | 12V |
| Minimum Operating Temperature: | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature: | 104°F (40°C) |
| Height: | 6.8" |
| Width: | 6" |
| Depth: | 7.2" |
| Weight (Approximate): | 21.50 lb |
| Package Contents: | - UPS Replacement Batteries RBC7-CP Battery Unit
- Installation Guide
|
| Compatibility: | CyberPower UPS Systems |
| Limited Warranty: | 24 Month |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC:
649532939374
- Mfr's Part #:
RBC7-CP