StarTech 6ft DisplayPort to HDMI Adapter Cable with Gripping Connector 4K 60Hz HDR Uni-directional DP to HDMI Video Converter 6FDPHDMI4K60GR
Qty:
  • Thumbnail 1 of 8
  • Thumbnail 2 of 8
  • Thumbnail 3 of 8
  • Thumbnail 4 of 8
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Connect a DisplayPort-enabled desktop to 4K 60Hz High Dynamic Range (HDR)-capable HDMI monitor, using this 6-foot Active DisplayPort to HDMI Adapter Cable.
Gripping HDMI Connector
4K 60Hz HDR Capabilities
Compatibility
Designed and Built for IT Professionals
Integrated video adapter cable reduces points of failure, signal loss and clutter, and requires no additional power. Built with adaptive receiver equalization to optimize the input signal and amplify the output signal, to ensure display compatibility. Cage shielding prevents Electromagnetic Interference (EMI) and helps maintain signal integrity. This Active Adapter Cable works with computers from Dell, HP, Lenovo, and other desktop manufacturers. It is backward compatible with 4K 30Hz, 1080p, and other lower resolutions.
Technical Information
Cable Type:DisplayPort/HDMI
Cable Length:6 ft
Outer Diameter:0.22"