![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Ricoh PJ WUL5A50 3LCD Projector 16:10 Portable Wall Mountable Ceiling Mountable Floor Mountable 432673
General Information
|
RICOH Compact Laser Projectors are designed with portability and ease-of-use in mind. Perfect for smaller offices and meeting rooms, these projectors set the standard for visual excellence with cutting-edge laser technology, superior image quality, and a long lifespan. The PJ WUL5A50 features a stunning 5,200 lumens of brightness and projects high quality WUXGA displays using advanced 3LCD technology. With an innovative laser light source rated for 20,000 hours of maintenance-free operation, this compact projector provides reliable performance in various environments. Select Brightness:5,200 Lumens |
- Vibrant, high-quality, compact 3LCD laser image projection featuring 5,200 lumens and 1920x1200 native resolution with 4K resolution input compatibility and 2 HDMI ports
- Long lasting multi-module laser light source with a lifespan of 20,000/30,000 hours in Standard or Eco Mode
- Compact and portable design with versatile 360-degree installation capabilities optimal for mid to large sized meeting rooms and smaller venues
- Quick start-up and shutdown times allow for instantaneous projection of high-definition images
- Built-in four corner correction, and keystone adjustments functionality allow for perfectly rectangular views and easy adjustment of the image position without having to move the projector
Technical Information
| Projection Method: | Front |
| Projection Method: | Ceiling |
Display & Graphics
| Native Resolution: | 1920 x 1200 |
| Maximum Resolution: | 3840 x 2160 |
| Native Aspect Ratio: | 16:10 |
| Graphic Mode: | WUXGA |
Projection Lens
| Maximum Diagonal Image Size: | 25 ft |
Lamp
| Number of Lamps: | 1 |
| Lamp Type: | Laser |
| Normal Mode Lamp Life: | 20000 Hour |
| Economy Mode Lamp Life: | 30000 Hour |
Image
| Standard Mode Brightness: | 5200 lm |
| Contrast Ratio: | 5,000,000:1 |
Audio
| Speaker Included: | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| USB: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
Power Description
| Operating Power Consumption: | 290 W |
Physical Characteristics
| Form Factor: | Portable |
| Form Factor: | Wall Mountable |
| Form Factor: | Ceiling Mountable |
| Form Factor: | Floor Mountable |
| Height: | 4.8" |
| Width: | 13.3" |
| Depth: | 10.4" |
| Weight (Approximate): | 11.46 lb |
Miscellaneous
| Application/Usage: | Meeting |
| Application/Usage: | Museum |
| Application/Usage: | Lecture Hall |
| Package Contents: |
|
Warranty
| Limited Warranty: | 3 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review



















(0 Ratings) 