![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Asus ExpertCenter PB64-SYS715PETH0 Desktop Computer Intel Core Ultra 7 Series 2 265 16 GB 512 GB PCI Express NVMe 4.0 SSD Mini PC Black Intel B860 Chip Windows 11 Pro Intel DDR5 SDRAM Wi-Fi 7 IEEE 802.11be 120 W PB64SYS715PETH0
General Information
ASUS ExpertCenter PB64 | Solid Reliability for Businesses The ASUS ExpertCenter PB64 mini PC is a compact 1.35 Liter powerhouse designed for demanding computing tasks. Powered by the latest Intel®Core™Ultra processors (Series 2) with Intel®Graphics, it delivers desktop-grade performance in a small form factor. With dual PCIe Gen4 SSD slots and support for up to DDR5-6400 memory, the PB64 ensures lightning-fast data transfer. Its versatility is enhanced by configurable ports, eight USB ports, a toolless design, and triple storage options- making it an ideal solution for users who need both performance and flexibility in a mini PC. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 7 |
| Processor Series: | Series 2 |
| Processor Model: | 265 |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Chipset Model: | B860 |
Memory
| Standard Memory: | 16 GB |
| Maximum Memory Supported: | 64 GB |
| Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed: | 5600 MHz |
| Memory Configuration: | 2 x 8GB |
| Number of Occupied Memory Slots: | 2 |
| Number of Free Memory Slots: | 0 |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 512 GB |
| Solid State Drive Interface: | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Ethernet Technology: | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth: | Yes |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports: | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear): | 1 |
| Number of USB4 Ports: | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: | 3 |
| USB Type-C (Rear): | Yes |
| USB Type-C Detail: | 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C (PD 100W) |
| Number Of Ethernet Ports: | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear): | 2 |
| DisplayPort (Rear): | Yes |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage: | 120 W |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Form Factor: | Mini PC |
| Height: | 1.7" |
| Width: | 6.9" |
| Depth: | 6.9" |
| Weight (Approximate): | 2.65 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Application/Usage: | Digital Signage |
| Application/Usage: | Business |
| Application/Usage: | POS System |
| Application/Usage: | Kiosk |
| Application/Usage: | Vending Machine |
| Features: | Security Slot |
| Features: | Tool-less Access |
| Energy Star: | Yes |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty: | 3 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 199291289000
- Mfr's Part #: PB64-SYS715PETH0














Click to enlarge
(0 Ratings) 