![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP 14a-ne1000 14a-ne1000ca 14" Chromebook HD Intel Celeron N4500 4 GB 64 GB Flash Memory Modern Gray Refurbished Intel Chip 1366 x 768 ChromeOS Intel Front Camera/Webcam 11.25 Hours Battery Run Time IEEE 802.11ax Wireless LAN Sta B89ZTUARABL
Overview | Responsive performance and all the Google features you love. Stay productive and entertained with the HP Chromebook 14". Powered by an Intel® Processor and ample storage, it's perfect for work and fun, with built-in Google apps and other popular apps. Enjoy HD video calls, streaming, and gaming on the micro-edge display, plus worry-free performance with automatic updates and built-in security. Responsive performance for all your needs Stay productive with the Intel® Processor, lots of storage and essential tools and apps for work and play. Worry free with built-in security Breathe easy with built-in virus protection and automatic backups for worry-free performance. More streaming. More playing. Experience HD on a 14" micro-edge display, with Google apps and favorites for streaming, gaming, and more. Built for a better tomorrow This PC incorporates parts with ocean-bound plastic and is EPEAT Silver with Climate+ Registered. Features | Serious performance you can count on An Intel® Celeron® processor offers exceptional quality and value, with the processing power you need to get your work done and stay in touch on the go. Do it all with a laptop that fits your style, budget, and computing needs perfectly. Intel® UHD Graphics Smoothly stream 4K content and play your favorite games in 720p, without the need for a dedicated graphics card. With excellent Intel® UHD graphics performance, you'll see the difference in everything you do. High-definition display See your digital world in a whole new way. Enjoy movies and photos with great image quality and high-definition detail of 1 million pixels. Anti-glare panel Enjoy the sun and your favorite content with this anti-glare panel. Non-reflective and low gloss means you'll get less glare while you're outside. 16:9 aspect ratio A 16:9 aspect ratio lets you see more of your content with less scrolling. Flicker-free Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, HP eliminates screen flickering for more comfortable viewing. |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Celeron |
| Processor Model: | N4500 |
| Processor Series: | N-Series |
| Processor Core: | Dual-core (2 Core) |
| Processor Threads: | 2 |
| Maximum Turbo Speed: | 2.80 GHz |
| L3 Cache: | 4 MB |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Standard Memory: | 4 GB |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 4 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR4X |
| Drive Type: | Flash |
| Flash Memory Capacity: | 64 GB |
| Flash Memory Type: | eMMC |
| Screen Size: | 14" |
| Screen Mode: | HD |
| Screen Resolution: | 1366 x 768 |
| Brightness: | 250 Nit |
| Color Gamut: | 45% NTSC |
| Touchscreen: | No |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Controller Model: | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| USB Type-C: | Yes |
| USB Type-C Detail: | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4) |
| Operating System Platform: | ChromeOS |
| Operating System: | ChromeOS |
| Number of Cells: | 2-cell |
| Maximum Battery Run Time: | 11.25 Hours |
| Fast Charging Details: | 50% in 45 Minutes |
| Power Plug Type: | Type C |
| Included Charger Power: | 45 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Modern Gray |
| Height: | 0.72" |
| Width: | 12.9" |
| Depth: | 8.9" |
| Weight (Approximate): | 3.35 lb |
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Anti-glare Screen |
| Features: | Flicker-free |
| Features: | Anti-reflection |
| Energy Star: | Yes |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 198990664965
- Mfr's Part #: B89ZTUAR#ABL














Click to enlarge
(0 Ratings) 