![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
OMEN MAX 16-ah0000 16-ah0057nr 16" Gaming Notebook 2K 165 Hz Intel Core Ultra 7 255HX 16 GB 1 TB SSD Shadow Black Refurbished Intel HM870 Chip 1920 x 1200 Windows 11 Home NVIDIA with 8 GB Intel In-plane Switching IPS Technology B96R7UARABA
Overview | Built to break limits The OMEN 16 MAX gaming laptop provides unparalleled performance both at-home or on-the-go. With next-gen NVIDIA® GPUs and Intel® Core™ Ultra CPUs, a new Unleashed Mode for manual overclocking, and a thermal architecture built to cut down on both throttling and long term wear, dedicated gamers can achieve their best for years to come. Performance you control Throttle less and carry more with the latest Intel® Core™ Ultra CPUs and next-gen NVIDIA® RTX™ graphics. Instant pair with HyperX Seamlessly connect up to three compatible HyperX devices to your laptop at once with Instant Pair. Put your throttling on ice Self-cleaning fans, a vapor chamber, and liquid metal ensure your laptop stays cool and reduces maintenance. Light the way you play Customize your lattice-less RGB keyboard and other lighting options in OGH to represent your unique style. Features | Get a fresh perspective From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way. Smarter. Faster. Lighter Gaming, creating, AI. Do it all on Intel® Core™ Ultra processors 165Hz Display Reduce frustrating lag and image ghosting with a 165Hz display. Eyesafe® Certified Display Eyesafe® certified displays meet TÜV low blue light requirements and Eyesafe® standards for protecting your eyes from harmful blue light without distorting colors to reduce eyestrain when working for long periods of time. 3ms response time How fast your display's pixels respond is crucial for a smooth picture. With a 3-millisecond response time, your action-filled content will look crisp and ?uid without motion blur. Flicker-free Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen flickering for more comfortable viewing. |
| AI-powered: | Yes |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 7 |
| Processor Model: | 255HX |
| Processor Core: | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Threads: | 20 |
| Maximum Turbo Speed: | 5.20 GHz |
| NPU Manufacturer: | Intel |
| NPU Name: | AI Boost |
| NPU Performance: | 13 TOPS |
| L3 Cache: | 30 MB |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Chipset Model: | HM870 |
| Standard Memory: | 16 GB |
| System Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor: | SODIMM |
| Installed Slot Memory: | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration: | 2 x 8GB |
| Total Number of Memory Slots: | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots: | 2 |
| Number of Free Memory Slots: | 0 |
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 1 TB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
| Screen Size: | 16" |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Technology: | Eyesafe |
| Standard Refresh Rate: | 165 Hz |
| Screen Mode: | 2K |
| Screen Resolution: | 1920 x 1200 |
| Brightness: | 400 Nit |
| Color Gamut: | 100% sRGB |
| Touchscreen: | No |
| Graphics Controller Manufacturer: | NVIDIA |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Controller Model: | GeForce RTX 5070 |
| Graphics Memory Capacity: | 8 GB |
| Graphics Memory Technology: | GDDR7 |
| Graphics Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Dedicated |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth: | Yes |
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Infrared Camera: | Yes |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 2 |
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Home |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Copilot Key: | Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Fast Charging Details: | 50% in 30 Minutes |
| Included Charger Power: | 280 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Shadow Black |
| Height: | 0.96" |
| Width: | 14" |
| Depth: | 10.6" |
| Weight (Approximate): | 5.49 lb |
| Package Contents: |
|
| Application/Usage: | Gaming |
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Flicker-free |
| Features: | Anti-glare Screen |
| Limited Warranty: | 1 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 198990720333
- Mfr's Part #: B96R7UAR#ABA














Click to enlarge
(0 Ratings) 