![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP OmniBook X Flip 16-as0000 16-as0043dx 16" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook 3K 120 Hz Intel Core Ultra 9 288V 32 GB 2 TB SSD Eclipse Gray Refurbished Intel Chip 2880 x 1800 Windows 11 Home Intel with 8 GB Eyesafe Front C BZ0N2UARABA
Overview | AI-boosted brainpower to fuel work and play The HP OmniBook X Flip 16 NGAI PC combines AI-powered speed and performance for creative work and entertainment. Its large 16" display adapts to your viewing needs-flat, folded, or flipped- offering vibrant colors from every angle. Designed with a sleek recycled metal chassis and backlit keyboard with large keycaps for an elevated experience. AI boosted brainpower for work and play Intel® Core™ Ultra Processors offer AI boosted brainpower with Copilot+ experiences for work and play. Watch and work on a dazzling 16" touch display Everything looks bigger and better on a 16" touch display, with vibrant colors and crisp images. Designed to watch and work in 4 different modes Made from recycled metal[1] and designed to watch and work in any mode?clamshell, tent, tablet, and reverse. Built for a better tomorrow HP OmniBook X Flip 16 Next Gen AI PCs include recycled metals and postconsumer recycled plastics. Features | Get a fresh perspective From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way. Intel® Core™ Ultra Processors Make the hard stuff easy with Intel® Core™ Ultra processors. Accelerate AI experiences across hundreds of apps. OLED display With display technology that lights each pixel separately, you'll get deeper blacks for richer contrast, enhanced color depth, and more power efficiency than traditional LED screens. 16 inch Eyesafe® Certified Display with a 16:10 aspect ratio 16 inch Eyesafe® Certified Display with a 16:10 aspect ratio for creating and editing content, and intuitive touchscreen technology to control your PC directly. Variable refresh rate Get the best performance for your creative works, while not sacrificing battery life. VRR technology allows your PC to dynamically adjust its refresh rate based on the frame rate of the content you're viewing. 16:10 aspect ratio A 16:10 aspect ratio lets you see more of your content with less scrolling. |
| AI-powered: | Yes |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 9 |
| Processor Model: | 288V |
| Processor Series: | Series 2 |
| Processor Core: | Octa-core (8 Core) |
| Processor Threads: | 8 |
| Maximum Turbo Speed: | 5.10 GHz |
| NPU Manufacturer: | Intel |
| NPU Name: | AI Boost |
| NPU Performance: | 48 TOPS |
| L3 Cache: | 12 MB |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Standard Memory: | 32 GB |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 32 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5X |
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 2 TB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
| Screen Size: | 16" |
| Display Screen Type: | OLED |
| Display Screen Technology: | Eyesafe |
| Standard Refresh Rate: | 120 Hz |
| Screen Mode: | 3K |
| Screen Resolution: | 2880 x 1800 |
| Brightness: | 500 Nit |
| Color Gamut: | 100% DCI-P3 |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Controller Model: | Arc Graphics 140V |
| Graphics Memory Capacity: | 8 GB |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth: | Yes |
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution: | 5 Megapixel |
| Infrared Camera: | Yes |
| Audio System: | DTS:X Ultra |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| USB Type-C: | Yes |
| USB Type-C Detail: | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 1 |
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Home |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Copilot Key: | Yes |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Maximum Battery Run Time: | 18.50 Hours |
| Fast Charging Details: | 50% in 45 Minutes |
| Built-in Battery: | Yes |
| Power Plug Type: | Type C |
| Included Charger Power: | 65 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Eclipse Gray |
| Cover Material: | Metal |
| Form Factor: | Convertible |
| Height: | 0.60" |
| Width: | 14" |
| Depth: | 9.7" |
| Weight (Approximate): | 4.14 lb |
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Low Blue Light |
| Energy Star: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 199251906565
- Mfr's Part #: BZ0N2UAR#ABA













Click to enlarge
(0 Ratings) 